Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Csípőprotézis műtét

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Weboldalunkon hasznos információkkal és a leggyakoribb kérdésekre adott válaszokkal segítünk tájékozódni a csípőprotézissel kapcsolatban. Hogyan zajlik a csípőprotézis beültetés? Mikor van szükség csípőprotézis műtétre? Hogyan lehet felkészülni a beavatkozásra? Mire kell számítani a csípőprotézis műtét után? A fontos tudnivalókat a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő csípőprotézis specialista szakorvosai által foglaltuk össze.


A csípőprotézisről

Az orvostudomány és a technológia gyors fejlődésének köszönhetően a csípőízületi protetika is szintet lépett az elmúlt évtizedekben. A minőségi előrelépés látványos mind az alkalmazott műtéti technika, mind a beültetett protézis rendszerek tekintetében. A nagyízületi protetikában jártas és tapasztalt ortopéd-traumatológus szakorvosaink ma már kifejezetten lágyrész kímélő műtéti technikával, valamint a legmodernebb, és kiváló minősítéssel rendelkező protézis implantátumokkal gyógyítanak. A beültetett csípőízületi protézis gyakorlatilag azonnal pótolja az eredeti, károsodott csípőízület funkcióját, emellett pedig sokkal gyorsabb és fájdalommentesebb rehabilitáció válik lehetővé.

A csípőprotézis műtétről a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő protézis specialista szakorvosai az alábbi videókban is tájékoztatnak:

Az egészséges csípőízület

A csípőízület egy nagy gömbcsukló. A gömb részt a combfej adja, ami a combcsont porccal fedett, gömb alakú vége. A gömböt befogadó részt vápának, orvosi nevén acetabulumnak hívjuk, ami a medencecsont egyik porccal fedett ürege. Az egészséges csípőízületben a porcos felszínek könnyedén csúsznak egymáson. A sima mozgáshoz a kenést az ízületi folyadék biztosítja, ami egyben táplálja az ízületi porcot is.

A csípőízületet erős szalagos összeköttetés veszi körbe, mely az ízület stabilitását adja. A combfejet a combnyak felől végartériák látják el, ezek biztosítják a combfej keringését.

Csípőprotézis beültetés

Mikor van szükség csípőprotézis műtétre?

A gyakorlatban két típusú csípőprotézis műtétet végeznek: csípőprotézis beültetést és csípőprotézis revíziót. Protézis beültetés esetén az eredeti emberi csípőízület eltávolítása és protézissel való helyettesítése történik. Protézis revízió esetén pedig egy korábban beültetett csípőprotézis újra cserélése történik.

Csípőprotézis beültetés legtöbb esetben krónikus csípőízületi fájdalom esetén jön szóba, amikor a páciens fájdalmán a konzervatív kezelés már nem képes enyhíteni, illetve az a mindennapos tevékenységeit is megakadályozza. Ezt előrehaladott csípőízületi porckopásnak nevezzük.

A csípőízületi fájdalom és porckopás hátterében többféle kiváltó ok állhat:

  • Osteoarthritis (kopásos ízületi gyulladás),
  • Rheumatoid arthritis (autoimmun sokízületi gyulladás)
  • Poszttraumás ízületi kopás (pl. combnyaktörés, medencecsont törés után)
  • Avaszkuláris fejnekrózis, azaz combcsontfej elhalás (általában artériás keringési zavar okozza),
  • Csípőízületi diszplázia, azaz veleszületett csípődeformitás.

Csípőprotézis revízióra akkor kerül sor, ha az elsődlegesen beültetett protézis kilazul, vagy esetleg valamely alkatrésze megkopik és ez panaszt okoz. Ennek kockázata miatt szükséges rendszeresen, 1-2 évente röntgen vizsgálattal ellenőrizni a beültetett protéziseket. A mai modern protézis rendszerek több elemből összerakva kerülnek beültetésre, ezért esetenként elegendő csak egy-egy alkatrész cseréje, amivel a teljes kilazulás megelőzhető.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A csípőprotézis műtét menete

A műtét menetét alapvetően meghatározza a műtét típusa (beültetés vagy revízió), a kiválasztott protézis fajtája (cementes vagy cement nélküli), illetve a műtéti technika. Szakorvosaink a jelenleg legmodernebb és legeredményesebb minimál invazív műtéti technikát alkalmazzák, ami izomátvágás nélkül, úgynevezett izomeltolásos módszerrel történik. Ez egy speciális lágyrész kímélő műtéti eljárás, ami sokkal gyorsabb és kevesebb fájdalommal járó műtét utáni rehabilitációt tesz lehetővé.

A csípőprotézis beültetés műtét során a combcsontról a beteg combfej eltávolításra kerül. A medencecsontban a vápát porctalanítják és gömbmaró sorozattal felmarják. Ide egy fém, félgömb alakú vápa kerül beültetésre, melybe felkeményített műanyag betétet helyeznek, vagy csontcementtel (csontragasztóval) műanyag vápát ragasztanak be. Ezután a combcsont velőüregébe is beültetik a protézis fém szárát. Ezt ragasztás nélküli módszerrel, mely ék alakúan belefeszül a csontba, vagy ragasztásos módszerrel (csontcementtel) végzik. A szár komponensre fém vagy kerámia gömbfejet kerül, ami a vápa műanyag részében mozog, így helyettesítve az eredeti ízület funkcióját.

A csípőprotézisek fajtái

A csípőprotézis műtét megtervezésének egyik kulcseleme a protézis fajtájának kiválasztása. Ebben fő szempont, hogy a beültetett implantátum a páciens számára a legmegfelelőbb legyen, tekintettel a korára, csontállományára, életvitelére. A csípőprotézisek fajtáit alapvetően két csoportra oszthatjuk, az ún. cementes vagy másnéven ragasztós protézisre, és a cement nélküli, azaz ragasztó nélküli protézisre. Manapság egyre elterjedtebb, és a tapasztalt ortopéd sebész szakorvosok által legtöbbször alkalmazott a cement nélküli protézis, ami speciálisan úgy van kialakítva, hogy arra a csontszövet rá tud nőni. Ezen felül fontos tényező a protézis szár hosszának kiválasztása, valamint a protézis anyagának meghatározása is.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő csípőprotézis specialista ortopéd sebész szakorvosai a műtétek során kifejezetten olyan protézis rendszert alkalmaznak, melynek a nemzetközi protézis regiszterben a tartóssági statisztikája kimagasló.

Csíipőprotézis beültetés része is képalkotó diagnosztikai vizsgálat

Felkészülés a műtétre

A műtétre való felkészülés azon az ortopéd szakorvosi vizsgálaton kezdődik, amikor felmerül a csípőprotézis beültetés szükségessége. Az alapos vizsgálat része az anamnézis felvétele, a csípőízületek mozgásának vizsgálata, valamint a képalkotó diagnosztikai leletek (röntgen, CT, MRI) eredményeinek elemzése. Ezek alapján állítható fel a diagnózis és a kezelési terv. Amennyiben a csípőízület állapota azt indokolja, műtéti csípőprotézis beültetés jön szóba.

A csípőműtét előtt több tényezőre is hangsúlyt kell fektetni. Az egyik legfontosabb a testsúly jelentősége, ami a műtétet követően a protézis túlélését is jelentősen befolyásolja. Ezen felül a műtét előtt alapos kivizsgálási protokollon kell végigmenni (laborvizsgálatok, anaszteziológiai konzultáció, stb.) Szükség esetén már a műtétet megelőzően javasolt a gyógytorna megkezdése.

Mire kell számítani a csípőprotézis műtét után?

Csípőprotézis műtét után a páciens már a műtét napján felülhet, esetleg az ágy mellett felállhat, esetenként óvatosan lépkedhet is. Műtét után közvetlenül jelentős fájdalom nincs, mert a modern műtéti technika és anesztézia, valamint a műtét befejezése előtt a sebbe adott érzéstelenítő injekció komfortos fájdalomcsillapítást biztosít. A műtét másnapján a pácienst gyógytornász keresi fel, aki járókeret vagy könyökmankó segítségével mobilizálja. A csípőprotézis műtét után általában 3 éjszakát szükséges kórházban tölteni. Varrat- vagy kapocs szedésre körülbelül 10-14 nappal a műtét után kerül sor.

A műtét utáni első 6 hétben óvatosabb terhelés javasolt, tehát sétálhat és járhat a páciens, azonban még célszerű segédeszközt használni (könyökmankót, járókeretet), akkor is, ha a teljes végtag terhelés megengedett. A műtéttől számított 6. hét után szakorvosi kontroll és röntgen vizsgálat szükséges. Amennyiben a protézis helyzete nem változott a beültetéshez képest, úgy ezután már segédeszköz nélkül a teljes terhelés megengedett. A műtét utáni rehabilitációban kulcsfontosságú a gyógytorna rendszeres végzése szakképzett gyógytornász terapeuta segítségével.

Csípőprotézis specialista szakorvosaink:

Dr. Bejek Zoltán PhD

Dr. Bejek Zoltán PhD

Ortopéd egyetemi docens

Dr. Gáspár Szabolcs

Dr. Gáspár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus osztályvezető főorvos

Dr. Holnapy Gergely PhD

Dr. Holnapy Gergely PhD

Ortopéd-traumatológus szakorvos, egyetemi adjunktus

Dr. Molnár Péter

Dr. Molnár Péter

Ortopéd-traumatológus főorvos

Dr. Tomapi Ferenc

Dr. Tompai Ferenc

Ortopéd és baleseti sebész

Dr. Egyed Kálmán

Dr. Egyed Kálmán Ferenc

Ortopéd-traumatológus főorvos

Dr. Pintér László

Dr. Pintér László

Ortopéd-traumatológus

Dr. Török Balázs

Dr. Török Balázs

Ortopéd-traumatológus adjunktus

MIÉRT A BMM A LEGBIZTONSÁGOSABB MEGOLDÁS?

Csípőprotézis sebészeti csapat

Összeszokott sebészcsapat

Csípőprotézis műtétet végző ortopéd sebészeink évtizedek óta dolgoznak együtt, ismerik egymás minden mozdulatát.

Többezer műtét tapasztalat

Ortopéd sebészeink többezer sikeres csípőprotézis beültetést végeztek el, nincs olyan eset, amivel ne találkoztak volna.

Modern technológia

Sebészeink izomátvágás nélküli csípőízületi endoprotézis beültetést alkalmaznak, amellyel nagyban csökkentik a műtét utáni fájdalom mértékét és gyorsítják a rehabilitációt.

Legnagyobb szakorvosi csapat

Magyarország legnagyobb mozgásszervi magánrendelője

Kettős specialista

Kettős specialista műtétek a legjobb eredményért

Teljes Páciens Út

Teljes páciens út a bejelentkezéstől a gyógyulásig

VIP elsőbbségi kiszolgálás

Elsőbbségi kiszolgálás a műtétre váróknak

Szentirmai Lucia

Szentirmai Lucia

Dr. Molnár Péter páciense

“Annyira boldog vagyok, hogy vállalkoztam a csípőműtétre. Ugyanolyan jól mozgok, mint a panaszok megjelenése előtt, két percig nem tudok egy helyben maradni, nagyon élvezem, hogy újra szabadon mozoghatok! Rendkívül hálás vagyok a főorvos úrnak, nagyon örülök, hogy a csípőprotézis beültetésével visszaadta a korábbi, mozgékony és aktív életemet.”

Danyiné Varga Ilona

Danyiné Varga Ilona

Dr. Bejek Zoltán páciense

“Minden nagyon jól sikerült és hálás vagyok, hogy elmentem Dr. Bejek Zoltánhoz csípőprotézis beültetésre. Jelentősen javultak a lehetőségeim, az életkörülményeim azzal, hogy akadálytalanul, fájdalom nélkül tudok mozogni, ez nagyon sokat számít. Egész életemben sportoltam és 30 éve futok rendszeresen, ez nagyon fontos volt.”

Markó János

Markó János

Dr. Holnapy Gergely páciense

“Futárként dolgoztam a csípőfájdalom kezdetekor, utána sajnos, annyira romlott az állapotom, hogy nem tudtam járni, sajnos ott kellett hagynom ezt a munkát. Viszont a sikeres műtétnek hála visszatértem. A műtét követő 3 hónapon belül már újra futár voltam, fájdalom nélkül.”

Michnay Gézáné

Michnay Gézáné

Dr. Gáspár Szabolcs páciense

“Úgy érzem, kinyílt előttem a világ. Nem gond többé a séta, a bevásárlás, a lépcsőzés, és könnyen fel tudok szállni a buszra. A mai napig is tornázom, és előszeretettel használom a szobabiciklit. A két térd- és egy csípőprotézis lehetővé tette, hogy kirándulni és úszni is eljárhassak. Táncolni pedig egyenesen imádok, és ma már ez is megy.”

Izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetés Hagyományos csípőprotézis beültetés
Kórházban töltött idő 1-3 nap 3-10 nap
Rehabilitációs idő 3-4 hét 6-12 hét
Irodai munkát kezdhet 14 nap 21-28 nap
Fizikai munkát kezdhet 8 hét 12 hét
Autóvezetés 6 hét 12 hét
Korlátozások a műtét után alsó végtag kiforgatása és keresztezése, mélyre való leülés, guggolás az első 6 hétben tilos! alsó végtag kiforgatása és keresztezése, mélyre való leülés, guggolás az első 10-12 hétben tilos!
Műtéti idő 50-70 perc 50-70 perc
Vérvesztés kisebb átlagos
Fájdalom nagysága kisebb átlagos
Ízületi korai (első 6 hetes) stabilitása jobb átlagos
Protézis ficam gyakorisága 0.1-1 % 2-4 %
Műtéti heg nagysága a páciens alkatától és izomzatától függ a páciens alkatától és izomzatától függően nagyobb, mint az izomátvágás nélküli technikával
Lehetőség esztétikus (bikini) műtéti metszés végzésére van nincs

Csípőízületi fájdalom miatt vagy csípőprotézis műtéttel kapcsolatos kérdések esetén forduljon specialista szakorvosainkhoz bizalommal!
Kérjen időpontot konzultációra vagy vizsgálatra a +36 (1) 44-33-433-as telefonszámon!

Külső finanszírozást szeretne igénybevenni műtéteinkhez?

Forduljon hitelszakértőnkhöz!

Dr. Egyed Kálmán

Hogyan szabaduljon meg a csípőfájdalomtól anélkül, hogy hosszú éveket kelljen várnia?

Online előadás
Dr. Egyed Kálmán Ferenc
csípőprotézis specialistával

Csípőprotézis műtét elülső feltárásból,izomeltolásos módszerrel

AZ ELŐADÁS IDŐPONTJA:
2024.04.22. HÉTFŐ 17:00

 

You have Successfully Subscribed!

Csípőprotézis útmutató

Csípőfájdalom? Van megoldás!
Töltse le ingyenes Útmutatónkat!

Minden amit tudnia kell csípőprotézis műtét előtt

You have Successfully Subscribed!