Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Gerincsérv

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Dr. Moravcsik Bence

Dr. Moravcsik Bence

Ortopéd-traumatológus

Mi az a gerincsérv?

A gerincsérv a gerincoszlop adott részén kialakult degeneratív – azaz kopásos – elváltozás. Leggyakrabban a gerinc ágyéki, valamint nyaki szakaszán jön létre, éles fájdalommal, és akár zsibbadással vagy mozgásbeszűküléssel is járhat.

A gerincoszlopot csigolyák alkotják, melyek között a rugalmas összekötést az ún. porckorongok biztosítják. A porckorongok két részből állnak: egy külső körkörös rostos gyűrűből, és egy belső kocsonyás állagú magból. A porckorongok a gerincünk “lengéscsillapítói”, ezek biztosítják a gerincoszlop mozgékonyságát és rugalmasságát.

Porckorongsérv esetén a porckorong külső rostos gyűrűje átszakad és a kocsonyás mag kitüremkedik rajta. Ezt nevezzük porckorong előboltosulásnak. Az előboltosulás miatt a gerincvelőből kilépő ideggyökök nyomás alá kerülhetnek, becsípődhetnek és begyulladhatnak, sőt, akár sérülhetnek is. Az idegrost károsodása pedig hosszú távú mozgáskorlátozottságot, akár bénulást is okozhat. A gerincsérv megfelelő kezelés és odafigyelés hiányában kiszakadhat és kifejezetten erős fájdalmat, mozgásbeszűkülést okozva további idegi sérülést generálhat.

Mi a különbség a porckorongsérv és a gerincsérv között?

A porckorongsérvet más néven gerincsérvnek nevezik. Nincs különbség a két fogalom jelentésében.

Hogyan alakul ki?

A gerincsérv kialakulása ritkán köthető sérüléshez vagy traumához. Legtöbb esetben lassan, fokozatosan, évek alatt jön létre ez a degeneráció. A porckorongok rostos gyűrűi magas víztartalmuk által rugalmasak. A porckorongok víztartalma azonban 20-25 éves korunk után folyamatosan csökken, így a porckorongok dehidratálódnak és kopásnak indulnak. A porckorong víztartalmának csökkenésével a rostos külső rész mögött elhelyezkedő kocsonyás belső rész előreboltosul, vagyis így nyomás alá helyezheti, vagy meg is sértheti a gerincvelőből kilépő ideggyököt.

A lassú kopásos folyamatra nagy hatással vannak különböző életmódbeli tényezők, illetve a hirtelen sérülések, traumák is. Különösen veszélyeztetettek az irodai munkát végzők, a mozgásszegény életmódot folytatók, a nehéz fizikai munkát végzők és a sportolók is. A gerincferdülés és egyéb gerincbetegségek további hajlamosító kockázatot jelentenek.

A gerincsérv diagnosztikája

A diagnózist ortopéd szakorvos vagy reumatológus állítja fel. A BMM-ben speciális betegút-protokollt alakítottunk ki az alapos kivizsgálás, és a hatékony, célzott terápiák biztosítása érdekében.

Küldetésünknek tekintjük, hogy pácienseink mielőbb visszanyerjék a mozgás szabadságát, és tartósan, hosszú időre megszabaduljanak a fájdalmas panaszoktól.
A sikeres kivizsgálás alappillérei a BMM betegút-protokollja alapján:

  • A kórelőzmény már fél diagnózis, részletes kikérdezéssel sok betegség kizárható.
  • Alapos fizikális szakorvosi vizsgálat. A fizikális vizsgálat alapján szakorvos határozza meg a szükséges képalkotó diagnosztikai vizsgálatok szükségességét. A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok segítségével az anatómiai strukturális elváltozások láthatóvá és mérhetővé válnak, így fény derül a panasz valódi okára.
    • A gerinc röntgen vizsgálattal a csontos elváltozások igazolhatóak. Ez sokszor elkülönítő diagnosztikai szempontból szükséges.
    • A lágyrészek, a porckorongok, az ízületi porcok, az izmok és ínak állapotáról a rétegfelvétel ad pontos információt.
    • Porckorongsérv esetén a pontos diagnózis felállításához gyakran MRI (mágneses rezonancia) vizsgálat is szükséges.
    • Idegi érintettség esetén a feltételezett idegkárosodás mértékének meghatározására neurofiziológiai vizsgálat, ENG vagy EMG ajánlott.

Az idegvezetéses neurofiziológiai vizsgálatok (ENG/EMG) a BMM Pesti és Óbudai rendelőjében elérhetőek. A szükséges gerinc röntgen, ultrahang, CT és gerinc MRI vizsgálatokat partnerintézményeink külső helyszínen, külön díjazás ellenében biztosítják.

  • A kórelőzmény, a fizikális vizsgálat és a képalkotó diagnosztika alapján az ortopéd szakorvos pontos diagnózist állít fel.
  • Személyre szabott kezelési terv készül, amelynek része a speciális gerinc gyógytorna is.
  • Ezel a gerincsérvvel rendelkező páciens gondozása még nem ért véget. Szakmai csapatunk (orvos, gyógytornász, gyógymasszőr) továbbra is figyelemmel kíséri a páciens állapotát, segít az életmódváltásban és a fájdalommentesség hosszú távú fenntartásában is.
  • Pácienseinket végig kísérjük a gyógyulás útján!
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A gerincsérv tünetei

A gerincsérv fő tünete a gerinctáji fájdalom, ami további neurológiai tünetekkel is jár: zsibbadással, kisugárzó fájdalommal, tűszúrás-érzéssel, érzészavarral, esetleg inkontinenciával vagy széklettartási zavarral. A tüneteket nagyban befolyásolja a sérv elhelyezkedése.

Ágyéki gerincsérv

Leggyakoribb típusa az ágyéki gerincsérv, ilyen esetben az ülőideg érintett. Az ágyéki sérv fő tünete az isiász. Ilyenkor az erős deréktáji fájdalomhoz zsibbadás, és a lábak irányába sugárzó fájdalomérzet társul. Az isiász egyik leggyakoribb kiváltó oka az ágyéki gerincsérv.

Nyaki gerincsérv

Nyaki gerincsérv

A nyaki gerincsérv szintén gyakori kórkép. Ilyenkor a fájdalom és a zsibbadás a vállba és a karokba sugárzik, de okozhat fejfájást, egyensúlyzavart vagy akár fülzúgást is. A fájdalom a nyaki részen is jellegzetes éles, hirtelen mozdulatra erősödő típusú.

Ritkán alakul ki a hát középső részén gerincsérv. Ezen a területen a bordák nagyobb alátámasztást nyújtanak, így az ezen a szakaszon elhelyezkedő csigolyák és porckorongok kisebb megterhelésnek vannak kitéve.

Amennyiben a gerinc bármely szakaszát érintő sérv alábbi tüneteit észleli magán, mielőbb forduljon ortopéd, reumatológus vagy neurológus szakorvoshoz kivizsgálás céljából:

  • gerinctájékból induló végtagba sugárzó fájdalom
  • végtagzsibbadás
  • érzészavar, érzéskiesés
  • izomgyengeség
  • hangyamászás-szerű, vagy tűszúrás-szerű érzés a végtagokban
  • végtagbénulás (átmeneti esetén is!)
  • inkontinencia, széklettartási zavar.

Jellemző, hogy a fájdalom kiváltható testhelyzettel vagy mozdulattal, például a fájdalom fokozódik köhögés, tüsszentés, orvosi vizsgálati műfogások hatására.

A siker kulcsa az orvos – páciens együttműködés és a bizalom!

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Ágyéki gerincsérv

Ágyéki gerincsérv tünetei

Sérv leggyakrabban a deréktáji szakaszon jön létre, ezt nevezzük ágyéki gerincsérvnek. A porckorongok ezen a területen vannak kitéve a legnagyobb megterhelésnek a mindennapok során. Ülőmunka esetén maga a hosszú távú ülés az, gondot okozhat, sport vagy fizikai munka esetén a nem megfelelő emelési technika hozhat bajt. A gerincoszlop deréktáji szakasza az emberek nagy részénél valamilyen szinten instabil, így fokozottan sérülékeny. Elég egyetlen rossz mozdulat, vagy akár egy tartós negatív megterhelés és ágyéki gerincsérv alakulhat ki.

Az ágyéki szakaszon létrejött porckorongcsérv általában az ülőideget érinti, ezt helyezi nyomás alá, vagy csípi be. Az ülőideg a gerincvelőből indul és a medencecsonton keresztül fut le a lábakba. A deréktáji szakaszon az ágyéki csigolyák és porckorongok közvetlen közelében halad, így sérv esetén könnyen károsodik. A combba vagy lábakba sugárzó fájdalom, zsibbadás ennek a fő tünete – más néven isiásznak is nevezzük ezt a tünetegyüttest.

Az ágyéki gerincsérv mielőbb szakszerű kezelést igényel – abban az esetben is, ha a fájdalom és a további tünetek nem állnak fenn folyamatosan, vagy nem rontják jelentősen a mozgásképességet és az életszínvonalat. A kicsi gerincsérv is kezelendő probléma! Gerinc gyógytornával, személyre szabott speciális gyakorlatok rendszeres végzésével az ágyéki porckorongsérv kiválóan kezelhető, sőt, akár visszafordítható.

A gerincsérv kezelése

A gerincsérv kezelése a sérv mértékétől és elhelyezkedésétől, valamint az okozott tünetek minőségétől függ. Minden esetben alapos kivizsgálás után, szakorvos dönt a megfelelő terápiáról. 

A porckorongsérv a legtöbb esetben konzervatív terápiával jól kezelhető. A konzervatív kezelést ortopéd, neurológus vagy reumatológus szakorvos vezeti. Az akut fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés általában gyógyszeresen történik, ez lehet lokális injekciós, szájon át szedhető, vagy akár tapaszos; szteroid tartalmú, vagy non-szteroid készítmény. Az akut szakaszban a gerinc tehermentesítése is alapvetően szükséges, a hosszú távú szigorú ágynyugalom azonban nem ajánlott. A nyomás alá került ideg felszabadítására idegmobilizáció ajánlott. A heveny fájdalom csillapodásával hosszú távú konzervatív terápia szükséges. Ennek fő eleme a gyógytorna, melyet személyre szabottan szükséges alkalmazni. McKenzie-féle gerinctornával, idegmobilizációs tréninggel, manuálterápiával a gerincsérv kifejezetten jól kezelhető, akár teljes tünetmentesség is elérhető. A gyógytorna mellett ajánlott kiegészítő fizikoterápiás kezelések (ultrahang, TENS safe laser), gyógymasszázs, valamint balneoterápiás kezelések igénybevétele is.

Súlyos esetben, kiszakadt porckorongcsérv esetén műtéti beavatkozás indokolt. Ennek megítélésére idegsebész szakorvosi konzultáció és vizsgálat szükséges. A gerincsérv műtétet idegsebész szakorvos végzi. A műtét utáni rehabilitációban és a további életmódban kiemelt szerepe szintén a gyógytornának van.

Hogyan kerülhető el a műtét?

A műtéti beavatkozás gerincsérv esetén is nagy eséllyel elkerülhető rendszeresen végzett, szakszerű gyógytornával. Egyéni, személyre szabott és célzott gyakorlatok végzésével a gerinc menti mélyizmok megerősödnek, így a porckorongokra ható terhelés csökken. A gerinc gyógytornát érdemes kiegészíteni gyógymasszázzsal, fizikoterápiával (ultrahang, TENS, safe laser kezelés), esetleg balneoterápiával. A terápia mellett az életmód is nagy szerepet játszik a műtét elkerülésében. Túlsúly esetén testsúlycsökkentés javasolt, valamint a dohányzás és az alkohol kerülése, egészséges étrend követése, sok folyadékfogyasztás szükséges.

A műtéti indikációról minden esetben idegsebész szakorvos dönt.

Porckorongsérv okozta fájdalmak

A porckorongsérv okai

Porckorongsérv kialakulása több különbféle okra vezethető vissza. Fontos a korai jelek felismerése és a kezelés időben való megkezdése. A nem múló panaszokat érdemes komolyan venni és mielőbb felkeresni reumatológus szakorvost, gerincgyógyászt.

A gerincsérv hátterében legtöbbször egy kopásos, degeneratív folyamat áll, azonban vannak olyan tényezők, amelyek növelhetik a porckorongsérv kialakulásának kockázatát:

  • Mozgásszegény életmód
  • Ülőmunka, helytelen ülés, rossz tartás
  • Nehéz fizikai munka, rossz emelési technika
  • Komoly sporttevékenység a mély hátizomzat erősítése nélkül
  • Gerincferdülés
  • Bechterew-kór
  • Egyéb gerincbetegségek
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A megelőzés fontossága

A gerincsérv kialakulása sok esetben megelőzhető életmódbeli változtatásokkal. Ismert gerincpanaszok esetén mindenképpen ajánlott gyógytornász felkeresése és célzott gyakorlatok betanulása a mély hátizmok megerősítésére. Ezen felül a helyes testtartás, üléspozíció, és emelési technika elsajátítása és mindennapi alkalmazása javasolt.

A rendszeres hátmasszázs szintén jótékony hatással van a hátizmok állapotára, így a gerinc terhelésének csökkentésére.

Egészséges életmóddal, megfelelő folyadékfogyasztással, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrenddel sokáig megőrizhető a csontok, porckorongok, ízületek és izmok egészséges állapota. Ajánlott ásványi anyagok és vitaminok: Kondroitin, kollagén, glükozamin, kalcium, magnézium, D-vitamin.

Ezen felül ajánlott a rendszeres mozgás, sport, például: úszás, futás, gyaloglás.

Gerincgyógyászati központ szakorvosai segítenek a gerincsérvből való felépülésben

Gerincgyógyászati Központ szakemberei által kezelt leggyakoribb panaszok

Hirtelen fellépő derék- vagy hátfájdalom?
Töltse le ingyenes Útmutatónkat!

Tudjon meg minden fontos információt a derék- és hátfájdalmakról!

You have Successfully Subscribed!