Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Taping technika alkalmazása

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Mi az a kinezio tape?

Dr. Kenso Kase, japán orvos-kiropraktőr által a ’70 években szabadalmaztatott, rugalmas anyagból készült, hátoldalán egy hullámszerűen felvitt akril ragasztóréteggel ellátott pamut szalag. A kinezio tapasz kémiai hatóanyagoktól mentes. Megfelelő felhelyezési technikával, mechanikus úton, mellékhatások nélkül segíti a szervezet öngyógyító folyamatait. Rugalmasságából és vastagságából adódóan hasonlít a bőrünkhöz, együtt is mozog vele, tehát a napi aktivitás korlátozás nélkül végezhető. Lég-, és vízáteresztő (fürödhetünk is vele).


Taping technika

Mi az a taping technika és lényegében hogyan hat?

A kinezio tape hatásmechanizmusát alapvetően a tapasz fizikai tulajdonsága és a felhelyezés, a ragasztás technikája határozzák meg. Rugalmasságából adódóan hosszának 150-170%-áig is nyújtható. A leragasztott bőrfelszínt „megemeli”, ami a bőr és az alatta lévő kötőszövetre dekompresszióval bír (nyomáscsökkenés). Megnyitja a kapillárisokat – artériákat, vénákat -, ezáltal fokozódik a vérkeringés. A vérkeringés fokozódása pedig elősegíti a gyógyulást. Így lokálisan, a mikro és nyirokkeringés segítésével az ödémák kezelésében is hatásos (pl.akut sérülések).

Ezen túl a kötőszövetben elhelyezkedő nociceptorok (fájdalomérző receptorok) is jól reagálnak ezekre a dekompressziós erőkre: a nyomáscsökkenés hatására a fájdalomérző receptorok ingerlése csökken, tehát lokális fájdalomcsillapítás érhető el.

Befolyással bír az ízület-izom-ín-idegrendszer közötti kapcsolatra. Stabilizálja az ízületeket azáltal, hogy az ízületek köré ragasztva az ott található proprioceptorokat stimulálja (helyzetérzékelő receptorok), az izmokban pedig megfelelő tónuseloszlás jön létre, ezáltal munkájuk hatékonyságát növeli. A sérült szövetek terhelését csökkenti.

Taping technika használata

Szakképzett terapeuta a páciens panaszai, funkcionális vizsgálat/tesztelés, célmeghatározás (mit akarunk elsősorban: fájdalomcsillapítás; mobilizálni vagy stabilizálni; izmot, ízületet vagy fasciát kezelünk) alapján dönti el hogyan, milyen technikával ragasztja fel a kineziotape-et. A megfelelő hatás elérése érdekében fontos, hogy csak szakember helyezze fel. Fontos megjegyezni azonban azt is, hogy a „tape-elés” nem önálló terápia hanem a mozgásterápia kiegészítéseként alkalmazzuk.

  • Létezik izomtechnika: mely a fájdalomcsökkentés mellett az izmok lazítását és tónusuk normalizálását célozza meg.
  • A szalagtechnika: fájdalmat csillapít, tehermentesít és stabilizál.
  • A korrekciós technikával: Ízületet (pl.térdkalács pozícionálása) vagy lágyrészt korrigálhatunk.
  • A nyiroktechnika: fokozza a nyirokfolyadék áramlását így csökkenthető az ödéma és a gyulladás (zúzódások, vérömleny/véraláfutások).
  • Fascia technika: Fájdalmas izomcsomók, izompólyák (fasciák) hatékony lazítására
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Milyen probléma esetén alkalmazzuk a taping technikát?

A kinezio tape felhasználási területei, indikációi:

Taping technika

A kinezio tape felhelyezésének kontraindikációi:

  • Meg nem gyógyult vagy nyílt sebek/hegek esetén
  • Égési sérülések
  • Psoriasis (pikkelysömör), ekcéma, kiütések, ”gyanús” anyajegyek
  • Pergamenszerű száraz bőr
  • Terhesség I.trimeszterében a keresztcsont környékén
  • Rosszindulatú daganatok esetében
  • Akril allergia
  • Ha a felhelyezést követően viszketést, csalánkiütést tapasztal akkor valószínűleg allergiás a kinezio tapaszon lévő akril ragasztóra, természetesen ebben az esetben el kell távolítani a bőrről

Sándor Dorottya

Sándor Dorottya Lilla

Gyógytornász

Szabó Lóránd

Szabó Lóránd

Gyógytornász - Fizioterapeuta

Nagy Gabriella

Nagy Gabriella

Gyógytornász

Tatai Krisztina

Tatai Krisztina

Gyógytornász