Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Alagút szindróma

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Alagút szindróma

Alagút szindrómáról beszélünk, ha valamely perifériás ideg nyomás alá kerül az azt körülvevő izmok, inak, csontos csatornák által. Az alagút szindrómák kialakulásának számos oka lehet:

  • Sérülés, törés, vagy gyulladás kiválthatja a környéki idegek nyomódását
  • Hegesedés és csontkinövés is szűkítheti a csatorna átmérőjét
  • Különböző betegségek is okozhatják: diabétesz, pajzsmirigy alulműködése, reumás sokízületi gyulladás, köszvény
  • Az érintett végtag túlerőltetése, rendszeres-monoton használata

Több formáját különböztetjük meg az alagút szindrómáknak. Közös jellemzőik a jól körülírható tünetek. Az alagút szindrómák vezető panasza a fájdalom, amely főleg éjszakai órákban jelentkezik. Kezdetben csak kellemetlen zsibbadást érzékelünk a végtagban, amely éjjel jelentkezik először, majd nappal egyre fokozódik. A kellemetlen, zavaró zsibbadást az érintett testrészt behálózó környéki (perifériás) idegek nyomódása okozza. Ezek az idegek sokszor ínnal, izommal, vagy csonttal körbezárt csatornában futnak. Ezeket a csatornákat nevezzük alagutaknak, és ha a benne futó idegek kompresszió alá kerülnek, akkor beszélünk alagút szindrómáról.

Hosszabb idő eltelte után érzékkiesést tapasztalunk, éles fájdalmat és szűnni nem akaró égető érzést. Ha nem diagnosztizálják időben az alagút szindrómát, akkor az izomgyengeséghez vezet, amelynek hatására a végtagizmok elkezdenek sorvadni.

Az alagút szindrómák néhány típusa

Carpalis alagút szindróma

Carpalis (Kéztő) alagút szindrómáról beszélünk, amikor az alkar hajlító izmait és több kis kézizmot beidegző ideg a csukló magasságában összenyomódik az őt körülvevő egyes izmok, inak és csontos csatornák által. Az állapot létrejöhet foglalkozási ártalomként a csukló, illetve az alkar túlerőltetésekor, vagy az ujjak rendszeres, monoton használatakor (számítógép billentyűzet és egér túlzott, hosszadalmas használata) a kéz és a csukló túlzott fizikai igénybevételét követően (nagy súlyok emelgetésekor), melynek során a hüvelyk-, a mutató- és a középső ujjak végén, eleinte bizsergés, zsibbadás, majd érzékelési zavar (paraesthesia), érzészavar, tapintási érzéketlenség lép fel. A csukló rendszerint nyomás érzékeny, és a fájdalom annak mozgatásakor, elsősorban hátrahajlításakor fokozódik, gyakran az alkarba sugárzik. A betegség kezdeti stádiumában a konzervatív kezeléstől jó eredmény várható. Ha a konzervatív kezelés ellenére sem enyhülnek a beteg panaszai, akkor a végső megoldás a műtét, melyet követően – ha az izmok sorvadása nem volt kifejezett – az izomerő is hamarosan visszatér.

Alagút szindróma fájdalmat okozhat a csuklóban

Cubitalis alagút szindróma

A könyök alagút szindróma leggyakrabban sportolóknál és nehéz fizikai munkát végzőknél alakul ki. Legtöbbször a könyököt ért sérülés, vagy ízületi probléma felelős a szindróma okáért. A könyöklés, a sok írás, vagy a túlzott mobiltelefon használat miatt is elnyomódhatnak a perifériás idegek. Elsősorban a gyűrűs és a kisujjban, tenyérben jelentkezik zsibbadás, főleg éjszaka. A kellemetlen zsibbadáshoz égő fájdalom társul, mely kisugározhat az alkarba. A panaszos kéz gyakran ügyetlenebb, a finom mozgások végzése és a kisujj hajlítása is nehezítetté válik. Amennyiben a betegséget nem diagnosztizálják időben, akkor a kéz belső izomzat is elsorvadhat.

Guyon alagút szindróma

Ha az alkarban lévő singcsonti ideg egyik ága kerül nyomás alá, akkor Guyon alagút szindrómáról beszélünk. Főbb tünetei a gyűrűs- és a kisujj zsibbadása, amely az alkarba sugározhat. Az ujjak izomzata is gyengülhet, izomsorvadás alakulhat ki.

Kialakulásának oka lehet:

  • Megerőltető fizikai munka
  • Singcsont törése
  • Tartós nyomás a kisujjpárnán (pl. mankózás, biciklizés)
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Az alagút szindróma kezelése

Ha más betegség (diabétesz, pajzsmirigy alulműködés, reumás sokízületi gyulladás, köszvény) váltja ki a panaszokat, akkor az elsődleges betegséget kell kezelni és megszűntetni. Kezelhetjük az érintett területet Kinezio Tape-pel, amely csökkenti a gyulladást és a fájdalmat. A tapasz fennmaradhat több napon keresztül, és mivel rugalmas, ezért a pácienst nem akadályozza a mozgásban. A gyulladást csökkenthetjük nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és kenőcsökkel. Fizikoterápiával és gyógytornával sokat javíthatunk a fájdalmas végtag állapotán. Az egyik leghatékonyabb gyógytorna technika a Perifériás idegmobilizáció. A módszer lényege a becsípődött, letapadt perifériás idegek felszabadítása a nyomás alól. A kezelés csökkenti az érintett területen kialakult fájdalmakat, érzészavart, majd helyreállítja a végtag funkcióját. Ha a konzervatív kezelések nem segítenek, akkor műtéti megoldásra van szükség. A műtét során felszabadítják az ideget a kompresszió alól egynapos sebészet keretein belül.

Kivizsgálás: Kézsebész, ortopéd-, vagy reumatológus szakorvos.

Terápia: kézsebész szakorvos, ortopéd szakorvos, reumatológus szakorvos, fizioterapeuta-gyógytornász

A BMM szakorvosai

Dr. Lénárt Anett

Dr. Lénárt Anett

Kézsebész specialista szakorvos , osztályvezető főorvos

Dr. Szalontay Tibor

Dr. Szalontay Tibor

Kézsebész, plasztikai sebész, traumatológus főorvos

Alagút szindróma

Elviselhetetlen alagút szindróma kínozza?
Az alagút szindróma műtét nyújthat Önnek végleges megoldást!
Töltse le ingyenes Útmutatónkat!

Minden amit tudnia kell alagút szindróma műtét előtt

You have Successfully Subscribed!