Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Bechterew-kór

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Mi az a Bechterew-kór?

A Bechterew-kór olyan degeneratív ízületi gyulladás, ami elsősorban a gerinc ízületeit támadja és a csigolyákat körülvevő porcok, szalagok és ízületek elcsontosodását, majd a gerincoszlop teljes elmerevedését okozza. A latin elnevezése Spondylitis Ankylopoetica, röviden SpA-nak nevezik. A Bechterew-kór egy krónikus, gyógyíthatatlan gerincbetegség, ami élethosszig tartó terápiát igényel. Napjainkban már speciális biológiai kezeléssel és egyedi mozgásterápiával jelentősen javítható az életminőség, csökkenthető a fájdalom és lassítható a meszesedési folyamat. Előfordulását tekintve kb. a népesség 0,2-0,4%- át érinti, azonban férfiaknál ötször gyakrabban alakul ki, mint nőknél.

Bechterew-kor

Miért alakul ki a Bechterew- kór?

A Bechterew-kór kialakulásának pontos okát az orvostudomány nem ismeri, azonban a genetikai hajlam bizonyítottan szerepet játszik benne. Azonosítottak egy HLA-B27 elnevezésű gént, melynek jelenléte a szervezetben hajlamosító kockázatra utal. Ugyanakkor a gén jelenléte önmagában nem jelenti azt, hogy a Bechterew-kór biztosan ki fog alakulni. A betegség kialakulásához a hajlamon felül általában valamilyen fertőzés vezet. Fontos tudnivaló, hogy a Bechterew-betegség nem tartozik az autoimmun betegségek körébe, ugyanakkor a tünetei kóros immunműködés következtében alakulnak ki.

Önnek is fontos a gerince egészsége? Szeretné elkerülni a fájdalommal járó gerincbetegségeket?
A BMM specialista csapata ebben is segít!

Hasznos tanácsokat, információkat és videókat válogattunk össze, melyeket most INGYEN biztosítunk Önnek! Adja meg nevét és e-mail címét az alábbi űrlapon és a következő héten minden nap küldünk egy levelet a mozgásszervi szakértőink által összeállított GERINCVÉDELMI TUDÁS-CSOMAG részleteiről! Az első levél tartalma: 6 jó tanács a gerincfájdalom ellen.

Dr. Mihola Dóra

Dr. Mihola Dóra

Reumatológus szakorvos

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Bechterew-kor

A Bechterew- kór tünetei, lefolyása

A betegség egyik első és legfőbb tünete a gerincfájdalom, ami leggyakrabban az ágyéki, keresztcsont-táji szakaszon, esetleg a nyaki szakaszon kezdődik. A Bechterew – kórra jellemző fájdalmas panasz általában pihenés, éjszakai alvás közben vagy után jelentkezik, és mozgatásra csökken vagy akár teljesen el is múlik. Előfordul, hogy az éjszaka jelentkező derékfájdalomra a páciens fel is ébred, jellemző, hogy felkel és átmozgatja magát a panasz enyhítése céljából.

Bechterew-betegségre utalhat tehát a nyugalmi helyzetben jelentkező, vagy erősödő derékfájdalom. Ezt a típusos gerincfájdalmat a csigolyák körüli szegmentumok gyulladása okozza. A gyulladást kóros immunműködés indikálja, hatására a környéki ízületek, szalagok és porcok meszesedésnek indulnak, elcsontosodnak és végül teljesen elmerevednek. Hosszú távon a gyulladás és elcsontosodás a teljes gerincoszlopot és akár a környező nagyízületeket, valamint a bordákat is érintheti. A betegség előrehaladott állapotában a mozgásképesség jelentősen lecsökken és a légzésfunkció is romlik. A gyulladás és meszesedés idővel a csípő-, és váll ízületeket is érintheti, előfordul, hogy protézis beültetés válik szükségessé.

Fontos tudni, hogy Bechterew-kór esetén a fájdalmas, gyulladásos panaszok nem mindig jelentkeznek folyamatosan: előfordul, hogy a gyulladás fellángol majd lappangó státuszba lép. Visszatérő gerinctáji fájdalommal mindenképpen érdemes reumatológus vagy ortopéd szakorvos felkeresése.

A Bechterew- kór lehetséges szövődményei

Bechterew-kór esetén a gyulladás gyakorlatilag állandóan jelen van a szervezetben, ami a gerincoszlop és a környéki ízületeken és csontokon kívül, más testtájon is okozhat szövődményes panaszokat. Gyakran jelentkezik típusos szemgyulladás, ami a szem vörösségével, bedagadásával, fényérzékenységgel és fájdalommal jár. Előfordul csípő-, térd- és bokaízületi gyulladás, sarokfájdalom, valamint csontritkulás is Bechterew-kór mellett, sőt, a már említett borda érintettség miatt szív és érrendszeri panaszok, és nehézlégzés is kialakulhat. A Bechterew-hez kapcsolódóan jelentkezhetnek bőrproblémák, például pikkelysömör, de előfordulnak a bélrendszer krónikus gyulladásával járó megbetegedések is, például Crohn-betegség.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Dr. Sterba Gréta

Dr. Sterba Gréta

Reumatológus szakorvos

A Bechterew- kór diagnosztikája

A derékfájdalom az emberek 80%-át érintő panasz, ugyanakkor Bechterew-kór csak a népesség 0,2-0,4%-nál áll fenn. A betegség diagnosztikája tehát kiemelten fontos és nagyfokú precizitást igényel. Az első lépés a szakorvosi vizsgálat: reumatológus vagy ortopéd szakorvos alapos kikérdezés és fizikális vizsgálat alapján kezdi meg a további diagnosztikát. Az első jel, ami Bechterew-betegségre utal a korai stádiumban, a jellegzetes, éjszaka vagy nyugalmi állapotban jelentkező fájdalom, ami mozgás hatására enyhül. A családi előfordulás, öröklési hajlam szintén okot ad tovább vizsgálódni. A Bechterew-kór diagnózisához vérvizsgálat (gyulladás kimutatása), képalkotó diagnosztika (röntgen vagy MRI), és génteszt szükséges. Az SpA-s páciensek 60-70%-ánál figyelhető meg a hajlamosító gén jelenléte, tehát a génteszt önmagában nem elégséges a diagnózis felállításához. A diagnosztikai vizsgálatok eredményét reumatológus vagy ortopéd szakorvos értékeli és személyre szabott kezelési tervet állít fel.

A Bechterew-kór diagnózisa a páciensek számára sokkoló, félelmet keltő lehet. Ugyanakkor tudatosítani szükséges, hogy ez nem halálos ítélet: megfelelő kezeléssel, odafigyeléssel és életmóddal sok-sok évig teljes élet élhető.

Bechterew-kór kezelési lehetőségei

A Bechterew-kórt reumatológus vagy ortopéd szakorvos vizsgálja ki és állítja fel a célzott kezelési tervet. Sajnos a betegség az orvostudomány mai állása szerint nem gyógyítható, azonban a fájdalom csillapítható, a gyulladásos folyamat lassítható és az életminőség is javítható. Ehhez biológiai immunterápia alkalmazása, valamint naponta végzett speciális gyógytorna (légzéstornával!), egészséges életmód, úszás vagy egyéb jótékony hatású sporttevékenység szükséges. Esetenként nonszteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek is alkalmazhatóak, azonban a fenti terápiás módszerek mellett erre ritkán van szükség. A komplex terápia lelkiismeretes és élethosszig tartó alkalmazásával elkerülhető a Bechterew-kórral járó mozgásbeszűkülés és az egyéb szövődmények kialakulása is. A biológiai kezelésnek köszönhetően napjainkban már jelentősen javítható az előrehaladott betegségben szenvedők életminősége is (eredményes fájdalomcsillapítás), a korai stádiumban pedig nagy mértékben lassítható a gyulladásos csontosodási folyamat.

Gerincgyógyászati központ szakorvosai segítenek a gerincsérvből való felépülésben

Gerincgyógyászati Központ szakemberei által kezelt leggyakoribb panaszok