Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Bokaszalag szakadás

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


A boka sérülései nemcsak a mindennapi életvitelt nehezítik meg, de a mozgás és a sport örömét is elveszik. Ez nem csoda, hiszen a boka viseli testsúlyunkat állás, járás és futás közben, és a lábfej hajlító-feszítő mozgását, ezzel pedig a lépések kivitelezését is lehetővé teszi. A boka sérülései nagyon gyakoriak, és hátterükben rándulás, ficam, és bokaszalag szakadás is meghúzódhat. Fontos a lehető leghamarabb kivizsgáltatni, milyen elváltozás húzódik meg a fájdalom mögött, és megkezdeni a kezelést. Írásunkban a bokaszalag szakadás kialakulásáról, tüneteiről, szövődményeiről és kezelési lehetőségeiről tudhat meg minden lényeges információt.


Hogyan szakadhat el a bokaszalag?

A bokaszalag szakadása jellemzően egy sérülés következménye. A boka kibicsaklása nagyon gyakori, hiszen a talaj váratlan egyenetlensége vagy egyetlen rossz lépés elég hozzá. Azt, hogy ilyenkor milyen elváltozások állnak a hirtelen fellépő fájdalom mögött, a szakorvos tudja megállapítani. Lehet, hogy megússzuk egy enyhe rándulással, lehet ficam, de bokaszalag szakadás is, mely során a környékbeli erek is elszakadhatnak.

A bokaszalag szakadása akár egy átlagos séta során is megtörténhet, ha rosszul lépünk, vagy elvétünk egy lépcsőfokot. Csúszós-jeges talajra lépve is nő a balesetek kockázata, csakúgy mint sportolás közben, amikor nagyobb igénybevételnek van kitéve a test és az ízületek is. Bokasérülés szempontjából kockázatos sportnak számít például a tenisz, a tájfutás, a foci és a kézilabda.

Bokaszalag szakadás - kibicsaklott boka

A boka anatómiája

A bokaízület három csont: a lábszárat alkotó sípcsont és szárkapocscsont, valamint a lábfej felső részét alkotó ugrócsont (talus) összefutásánál található. A három csontot a belső és a külső bokaszalagok kötik össze, melyek közül a külső szalag sérülékenyebb. A bokaízület biztosítja a lábfej hajlító-feszítő (spicc-pipa) mozgását, ami a járáshoz és a futáshoz elengedhetetlen. A boka alapvetően nagy teherbírású ízületünk, hiszen járás és futás közben a teljes testsúlyunkat viseli, valamint egyfajta “lengéscsillapító” szerepet is ellát. Ebből adódóan a boka sérülése komoly problémát okozhat a mindennapi életvitelben és a sporttevékenységek folytatásában is.

Milyen tünetei vannak az elszakadt bokaszalagnak?

A bokaszalag szakadás nagyon erős fájdalommal járhat, ami a sérülés után közvetlenül jelentkezik is általában, és a következő órában ez tovább fokozódhat. A fájdalom mértéke függ attól is, hogy részleges vagy teljes a szalagszakadás, és jellemzően akkor a legkínzóbb, amikor a páciens próbál ráterhelni a lábára. Nem is érdemes ezzel ilyenkor próbálkozni, mert az erőltetés hatására a sérülés tovább súlyosbodhat.

A boka be is dagadhat. Ez a tünet szintén általában rögtön a sérülés után jelentkezik. Ennek az a szerepe, hogy megvédje a bokát. A fájdalom mellett a duzzanat is nehezíti az ízület mozgatását, így a páciens nem terhel rá, és ezzel csökken a sérülés súlyosbodásának az esélye. Az ízület környékén bevérzések, véraláfutások is gyakran megjelennek, ez az erek sérüléseire utal.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Dr. Mérai András

Dr. Mérai András

Ortopéd-traumatológus és mozgásszervi rehabilitációs főorvos

A bokaszalag szakadás fajtái

A bokaszalagok sérüléseinek különböző súlyossági fokozatai vannak:

A legenyhébb, legszerencsésebb eset az, amikor a szalagok csupán megnyúlnak, de nem szakadnak el, vagy csak egy nagyon minimális részen. Ebben az esetben is nagy lehet a fájdalom, és a boka enyhe duzzanata és kisebb véraláfutások is tapasztalhatók. Az ízület terhelhető, a fájdalmak ellenére a páciens rá tud állni a lábára.

Részleges bokaszalag szakadásról

akkor beszélünk, ha elszakad a szalag, viszont nem teljes szélességében. Ekkor a boka fájdalmasabb, és erősebben bedagad ahhoz képest, mint amikor csak megnyúlnak a szalagok. A boka mozgatása nagy fájdalommal jár.

Teljes bokaszalag szakadásról

akkor beszélünk, amikor a bokában található ínszalag teljes szélességében elszakad. Ez elég nagy fájdalmat képes okozni, és a boka nagymértékű feldagadásával és véraláfutásokkal jár együtt.

Milyen kockázati tényezők növelik a bokaszalag szakadás esélyét?

A bokaszalag szakadása sérülések, esések következménye, így az olyan tevékenységek, környezeti feltételek és állapotok, amelyek az esés fokozott veszélyével járnak, mind rizikófaktorai a szalagszakadásnak.

A bokaszalag szakadás a fentiek miatt gyakran fordul elő sportolás közben. Különösen nagy kockázatot jelentenek a hirtelen irányváltoztatást és ugrásokat igénylő sportágak. Ilyen például a tenisz, a távolugrás, a kézilabda, a kosárlabda és a futball. Az egyenetlen terep miatt a tájfutás és a túrázás is rizikósabb mozgásforma.

A megoldás persze nem a sport és a mozgás abbahagyása, hanem a kockázatok csökkentése. Érdemes gyógytorna gyakorlatokkal megerősíteni és hajlékonyabbá tenni a bokát, és sportolás előtt mindig bemelegíteni. Így jelentősen lecsökken a sérülések kockázata. A lábbeli megválasztása is sokat számít. Fontos, hogy a cipő jól megtartsa a bokát. A magassarkú lábbeliket érdemes kerülni, mert viselésük közben nagy a sérülésveszély.

Milyen szövődményei lehetnek a bokaszalag szakadásnak?

A boka sérülése esetén javasolt mihamarabb felkeresni egy ortopéd szakorvost. Ha elmarad a kezelés, az további problémákhoz vezethet. Ha a bokaszalagok egy sérülés miatt megnyúlnak, akkor a bokaízület instabilabbá válik, és megnő egy újabb sérülés kockázata. Emellett a fájdalmak fokozódhatnak, és ízületi gyulladás is kialakulhat. Ha a boka nem látja el megfelelően a funkcióit, az fájdalmakat okozhat a test más részein is, például a csípőben és a térdekben. A fentiek miatt a boka minden sérülése esetén javasolt felkeresni a szakorvost, és betartani a kezelési javaslatokat.

Bokaszalag szakadás

Hogyan zajlik a bokaszalag szakadás vizsgálata?

Ha kimegy a bokája, akkor minden esetben javasolt szakorvosi vizsgálat. Ehhez egy ortopéd vagy ortopéd-traumatológus doktorhoz kell bejelentkezni, aki megállapítja, hogy milyen elváltozás okozza a tüneteket. Ez lehet egy enyhébb rándulás, de akár teljes bokaszalag szakadás is.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben speciális betegút-protokoll alapján végezzük a vizsgálatot. Ennek első lépése a kórelőzmény felállítása. Az orvos részletesen kikérdezi Önt a sérülés körülményeiről, tüneteiről és az esetleges korábbi traumákról.

Ezután a fizikális vizsgálat következik. Az orvos megtekinti, áttapintja és átmozgatja a bokát, és mozgásos és mozgatásos teszteket végez. Ez alapján eldönti, hogy a diagnózis felállításához szükség van-e képalkotó diagnosztikai vizsgálatokra is. Bokaszalag szakadás esetén az esetleges csonttörések és csontleválások kizárása céljából lehet szükség röntgenvizsgálatra. Esetenként ultrahangos vagy MR-vizsgálatot is elrendelhet az orvos.

A kórelőzmény, a fizikális vizsgálat és a képalkotó vizsgálat eredménye alapján az orvos pontos diagnózist állít fel, és személyre szabott kezelési tervet javasol.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Milyen kezelési módok elérhetőek?

A bokaszalag szakadás kezelése attól függ, hogy milyen mértékű a sérülés. Ha a szalag csak megnyúlt, de nem, vagy csak minimális részen szakadt el, akkor a pihentetés, illetve a konzervatív terápia is elegendő. Ha teljes bokaszalag szakadás a diagnózis, akkor is sok esetben segítenek a műtét nélküli megoldások, de esetenként szükség lehet operációra.

Otthoni kezelés

Az otthoni kezelés sosem helyettesítheti az orvosi kezelést, hanem annak kiegészítője kell, hogy legyen, és a szakorvos útmutatásai alapján kell végezni. Amikor a szalagok csak megnyúltak, de nem szakadtak el, vagy csak részlegesen szakadtak el, akkor általában elegendő a konzervatív terápia. Az orvos fájdalom- és gyulladáscsökkentő krémeket és tablettákat javasolhat és ortrézist írhat fel a boka rögzítésére. Emellett a páciens az otthonában sokat tehet a gyógyulásáért. A láb pihentetése, felpolcolása és szakaszos jegelése nagyban segíti a gyógyulást, amely a szalagok megnyúlása esetén 1-1,5 hetet vesz igénybe, míg részleges bokaszalag szakadás esetén 3-4 hétre kell számítani. A gyógyulás után javasolt a gyógytorna, amivel megerősíthető és stabilizálható a bokaízület. Ezzel nemcsak jobb életminőség érhető el, hanem az újabb bokasérülések kockázata is csökken.

Bokaszalag szakadás kezelése

Orvosi kezelés

Az orvos az enyhébb esetekben fájdalomcsillapítókat és gyulladáscsökkentőket írhat fel, és a boka rögzítésére alkalmas eszközt javasolhat. Teljes bokaszalag szakadás esetén gipszrögzítés javasolt, általában 6 hétre. Esetenként, például, ha a boka gyakran kibicsaklik, és fájdalmas marad, akkor műtétre is sor kerülhet. Ilyenkor úgynevezett szalagpótlás nevű technikával műtenek, melynek lényege, hogy a szalagokat saját ín áthelyezésével pótolják.

Gyógytorna

A gyógytorna nagymértékben segíti a bokaszalag szakadás gyógyulását. Fontos, hogy a tornát szakképzett gyógytornász irányítása mellett gyakoroljuk. A gyógytornász első alkalommal állapotfelmérést végez, ami alapján személyre szabott kezelési tervet állít össze. Megtanítja a javasolt tornagyakorlatok kivitelezését, amit a páciens otthonában napi szinten végezhet. Ahogy a páciens állapota javul, a gyógytornász újabb gyakorlatokat tanít. A gyógytorna segíti a duzzanat csökkenését, a boka stabilitásának és eredeti mozgásterjedelmének visszanyerését, és az izmok megerősítését.


Rosszul lépett, és megsérült a bokája? Séta közben gyakran kibicsaklik a bokája? Egyéb mozgásszervi panaszai vannak? Kérjen most időpontot a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőbe egy szakorvosi vizsgálatra a +36 (1) 44-33-433 telefonszámon! Budapest több helyszínén, kellemes környezetben várják a szakma legjobb és legelhivatottabb ortopéd szakorvosai a gyógyulni vágyó pácienseket!