Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Fitymaszűkület

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Fitymaszűkület gyermek- és felnőttkorban egyaránt előfordul. Gyermekkorban nehéz megkülönböztetni a csecsemőknél természetesnek számító fitymaletapadástól. A kezeletlen fitymaszűkület minden életkorban súlyos szövődményeket okozhat, így kérdéses helyzetekben mindig javasolt a szakorvos felkeresése. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben nagy tapasztalattal rendelkező gyermeksebész-traumatológus főorvos várja a fitymaszűkülettel küzdő, gyógyulni vágyó pácienseket.


Mi az a fitymaszűkület?

A fityma a makkot fedő, gazdagon beidegzett, hátrahúzható bőr. Fitymaszűkület esetén a fityma nyílása szűkebb a kelleténél, így a makkról csak részlegesen vagy egyáltalán nem lehet hátrahúzni.

A fitymaszűkület okai

A fitymaszűkület lehet veleszületett állapot, ilyenkor a fityma sosem volt hátrahúzható. A szerzett fitymaszűkület bármely életkorban jelentkezhet. Jellemzően valamilyen bőrbetegség, gyulladás vagy fertőzés következtében alakul ki, a bőr hegesedése miatt, melyektől csökken a fityma rugalmassága. A szerzett fitymaszűkület kisiskolás korban fordul elő gyakrabban.

Gyermeksebészeti beavatkozás, fitymaszűkület kezelése

A fitymaszűkület tünetei

A fitymaszűkület alapvető tünete, hogy nem lehet hátrahúzni a fitymát. A problémához a bőr kipirosodása, fájdalom, gyulladás és duzzanat is társulhat. Súlyosabb esetben vizelési nehézségek és a fityma megkeményedése is jelentkezhet. A fitymaszűkület lehet részleges és abszolút, ez utóbbi esetben a fitymát egyáltalán nem lehet hátrahúzni.

Csecsemőknél és kisebb gyerekeknél a szülők számára nem egyszerű megkülönböztetni a fitymaszűkületet a fitymaletapadástól. Fitymaletapadás esetén sem lehet hátrahúzni a fitymát, ám ez egy természetes jelenség. Magzatkorban a fityma és a makk ugyanis összenő, és az első életévekben fokozatosan válnak el egymástól. Csecsemőknél nem szabad erőltetni a fityma hátrahúzását, mivel berepedezhet. Ezek az apró sérülések hegesedhetnek, ami fokozza a fityma szűkületét. A fitymaszűkület diagnosztikája és kezelése az orvos feladata.

Kivizsgálás: Gyermeksebészeti szakrendelés

Kezelés: Gyermeksebész szakorvos

Mi lehet a nem kezelt fitymaszűkület következménye?

A kezeletlen fitymaszűkület súlyos szövődményekhez vezethet. A vizeletürítés nehezítetté válhat, ami kiújuló hólyaggyulladásokhoz, az erőltetés miatt pedig köldök- és lágyéksérv kialakulásához is vezethet. Fitymaszűkület esetén hiányos a fityma alatti terület higiéniája. Az ezen a területen felhalmozódó váladék vissza-visszatérő gyulladásokat okozhat. Gyerekeknél éjszakai ágybavizelés is jelentkezhet a fitymaszűkület miatt. Szexuálisan aktív férfiaknál pedig szexuális zavarokat okozhat a betegség.

Fitymaszűkület következtében kialakulhat az úgynevezett paraphimosis nevű állapot is. ez azt jelenti, hogy a fitymát hátra lehet húzni a makk mögé ugyan, de ott elszorítja a péniszt, ami a vénás pangás miatt megduzzad. Így a fityma már nem húzható vissza a makkra. Ez nagyon erős fájdalmat okoz, és ha nem sikerül a fitymát hátrahúzni, mihamarabb műtéti ellátást igényel.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Fitymaszűkület műtét utáni ellátás

A fitymaszűkület gyógyítása

Fitymaszűkület gyanúja esetén javasolt orvoshoz fordulni. Az orvos dönti el, hogy adott esetben konzervatív vagy műtéti megoldást igényel-e a probléma. Konzervatív úton szteroidos krémmel, a fityma rendszeres hátrahúzásával, fityma nyújtó gyakorlatokkal és a fityma alatti terület alapos és rendszeres tisztításával kezelhető a betegség.

Gyermekkorban

Természetes jelenség, hogy a fityma belső része a makk hámjához tapad. A 3 évnél fiatalabb gyerekek jelentős hányadának a fitymája részben még letapadt állapotban van. Ám, ha a fityma alatt nagy mennyiségű váladék halmozódik fel, gyulladás alakulhat ki, ami hegesedéssel gyógyul. Ennek talaján pedig kialakulhat a valódi fitymaszűkület.

Kisebb fokú fitymaszűkületek esetén, 2-3 éves gyerekeknél a panasz az esetek egy részében megszüntethető szteroid tartalmú krém használatával. Ezután a fitymát a napi tisztálkodás keretében hátra kell húzni, ezzel elkerülhető az ismételt letapadás. Súlyosabb fitymaszűkület esetén műtét jelenti a végleges megoldást.

Felnőttkorban

A fitymaszűkület felnőtteknél is kialakulhat, jellemzően valamilyen rendszeresen kiújuló gyulladás vagy nemi betegség talaján. A cukorbetegség is hajlamosíthat a betegség kialakulására. A felnőttkori fitymaszűkület miatt fájdalmas lehet a közösülés, ami negatív hatással lehet a párkapcsolatra és az önbecsülésre is.

Fitymaszűkület kialakulhat amiatt is, hogy a növekedés során a fityma nyílásának növekedése elmarad a makk méretének növekedéséhez képest. Ilyenkor merevedéskor feszülő, fájdalmas érzés jelentkezik.

Amennyiben gyulladás miatt alakul ki a fitymaszűkület, annak kezelésével a fitymaszűkület tünetei is megszűnhetnek. Súlyosabb esetben, vagy ha a konzervatív kezelés nem hoz eredményt, műtétre van szükség.

A fitymaszűkület műtéti kezelése

Gyermekkorban

A legkisebbeknél meg kell próbálni elkerülni a műtétet, mert számukra az altatás veszélyes lehet. Így elsősorban manuális módszerrel kell kezelni az elváltozást. Ha ez nem sikerül, és súlyos szövődményei vannak a szűkületnek, vagy kicsit már nagyobb gyerekeknél jön szóba a műtéti megoldás. Ennek technikája többféle lehet. Gyakori megoldás a fitymaplasztika, melynek során a fityma összeszűkült részét távolítják el. A műtét után az esetek kis százalékában a szűkület újra jelentkezhet. A másik gyakran alkalmazott műtéti technika a körülmetélés.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő szakorvosa amellett, hogy nagy gondossággal és alapossággal választja ki és valósítja meg a gyermek számára legoptimálisabb gyógykezelést, arra is figyel, hogy a kis páciensek a lehető legkomfortosabban érezzék magukat a vizsgálatok és beavatkozások közben. A gyerekek és a szülők minden kérdésére szívesen és részletesen válaszol.

Felnőttkorban

A felnőttkori fitymaszűkület megoldása gyakran műtéti. Sokan kellemetlennek érzik, hogy a kényes területeken lévő panasszal orvoshoz forduljanak, pedig nem érdemes halogatni. A fitymaszűkület műtét felnőtteknél általában nem igényel kórházi bentfekvést. A beavatkozás mintegy 20-30 percet vesz igénybe, és helyi érzéstelenítésben elvégezhető. A műtét után naponta javasolt Betadine oldattal lemosni a műtéti területet. A beavatkozást követő néhány hétben nem javasolt szexuális életet élni és sportolni. Utána a páciens visszatérhet a megszokott életmódjához – mindezt már a korábbi kellemetlen tünetek nélkül!

Segít a BMM

Fitymaszűkület gyermek- és felnőttkorban egyaránt előfordul. Gyermekkorban nehéz megkülönböztetni a csecsemőknél természetesnek számító fitymaletapadástól. A kezeletlen fitymaszűkület minden életkorban súlyos szövődményeket okozhat, így kérdéses helyzetekben mindig javasolt a szakorvos felkeresése. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben nagy tapasztalattal rendelkező gyermeksebész-traumatológus főorvos várja a fitymaszűkülettel küzdő, gyógyulni vágyó pácienseket.

Gyermeksebész szakorvosaink

Dr. Ringwald Zoltán

Dr. Ringwald Zoltán

Gyermeksebész-traumatológus főorvos

Fityma szűkület útmutató

Gyermekét fitymaszűkület gyötri?
Töltse le ingyenes Útmutatónkat!

Tudjon meg mindent a gyermekkori fitymaszűkületről

You have Successfully Subscribed!