Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Golfkönyök

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Az ötször gyakoribb teniszkönyök mellett ritkán esik szó a golfkönyök nevű elváltozásról, pedig sokak életét megnehezíti ez a sokszor erős fájdalommal és a fogás erőtlenségével járó betegség. A golfkönyök a könyök belső felszínén okoz panaszokat. A hajlító izmok túlerőltetése, és az ezzel járó ismétlődő mikrotraumák sokasága okozza. Nem kell és nem is érdemes együtt élni a fájdalommal, a golfkönyök tünetei hatékonyan enyhíthetők, illetve megszüntethetők. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő felkészült orvos csapata gyors és pontos diagnosztikával és a legmodernebb terápiás eljárásokkal várja a gyógyulni vágyó pácienseket Budapest több helyszínén.


Dr. Lénárt Anett

Dr. Lénárt Anett

Kézsebész szakorvos

Hogyan alakul ki a golfkönyök?

A golfkönyököt (latinul medial epicondylitis) a könyök hajlító izmainak túlerőltetése, és az ebből fakadó mikrotraumák okozzák. Erős fájdalommal és gyulladással járhat a betegség. A túlerőltetést sport, de más megerőltető tevékenységek is okozhatják.

A golfkönyök kialakulásának gyakori okai:

  • Dobó, hajító mozdulattal járó sportok, például golf, baseball, kézilabda, gerelyhajítás.
  • Tenisz esetén a nagy erővel történő szerva és a túl nehéz teniszütő is okozhatja (egyébként a teniszezéshez kapcsolódóan gyakoribb a teniszkönyök nevű elváltozás, ami a könyök külső felszínén okoz elváltozást, és az alkar feszítő izmait érinti).
  • Monoton, megerőltető, huzamosabban végzett mozdulatokkal járó hobbiknál. Ilyen például a kapálás és a kertészkedés.
  • Nehéz bőrönd vagy egyéb nehéz tárgyak hosszabb időn át, rendszeresen történő cipelése.
  • Balta, láncfűrész, egyéb kéziszerszámok gyakori, huzamosabb időn át történő használata is okozhat golfkönyököt, jellemzően foglalkozási ártalomról beszélhetünk ilyenkor.

Mik a golfkönyök tünetei?

A golfkönyök jellemző tünete az alkar külső, kisujj felőli részén jelentkező fájdalom, mely a könyöktől a csuklóig terjedhet. A fájdalom a csukló tenyér felé való hajlításakor érezhető, illetve ekkor fokozódik. Emellett a belső könyökdudor nyomásérzékennyé válik, a könyök pedig megduzzadhat. A fogás erőtlenné válhat, a páciensek számára nehézkessé válhat a tárgyak megfogása.

Milyen fajtái vannak a golfkönyöknek?

A golfkönyököt súlyossága és a károsodás mértéke szerint csoportosíthatjuk. A frissen kialakult golfkönyök okozta íngyulladás is okozhat erős fájdalmakat. Ha időben megkezdődik a kezelés, akkor a pihentetés és a konzervatív terápia hatására ilyenkor sok esetben gyorsan enyhülnek a tünetek.

Előrehaladottabb a golfkönyök, és általában lassabb a gyógyulás, ha a gyulladás már a felkarcsont végének csonthártyáját is érinti.

Ha a könyököt érintő megerőltetés folyamatos (például versenysportolóknál, megerőltető fizikai munkát végzőknél), az íngyulladás elhúzódhat és krónikussá válhat. Ebben az esetben az ín tartós károsodásával is számolni kell, hegessé és zsugorodottá válhat. Ilyenkor már nem mindig elegendő a konzervatív terápia, műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Golfkönyök

Hogyan diagnosztizálható a golfkönyök?

Fáj a könyöke és az alkarja? Az alkar belső oldalán érzi a fájdalmat, és főleg a csukló hajlításakor? Lehet, hogy panaszait golfkönyök okozza, azonban a tünetek más egészségügyi problémákhoz is hasonlíthatnak. Így mindenképpen javasolt ortopéd szakorvoshoz fordulni, aki diagnosztizálja, hogy milyen elváltozás okozza a fájdalmas tüneteket.

Az orvos először kérdéseket tesz fel, melyek a tünetek mellett érinthetik az Ön életmódját, munkáját, esetlegesen szedett gyógyszereit, egyéb múltbéli és jelenlegi betegségeit, műtéteit. Ezek az információk nagyban segítik a pontos diagnosztikát, így magánrendelőnk orvosai mindig elég időt szánnak a kórelőzmény felvételére.

Ezután jön a fizikai vizsgálat. Az ortopéd orvos áttapintja a könyökízületet, ellenőrzi, hogy van-e valamelyik területen nyomásérzékenység, majd az ízület mozgatásával a mozgástartományt is megvizsgálja. A golfkönyök diagnózisának felállításához általában nem szükséges képalkotó felvételt készíteni, esetenként más könyökbetegségek kizárása miatt rendelhet el ilyen vizsgálatot a szakorvos.

A vizsgálat végén a szakorvos tájékoztatást nyújt arról, milyen betegséget állapított meg a fennálló panaszok mögött, és minden fontos információt átad erről Önnek. Ha bármilyen kérdése van, nyugodtan tegye fel őket. Az orvos személyre szabott kezelési tervet is javasol, ami gyakrabban konzervatív terápia, ritkábban pedig műtét.

A golfkönyök kezelése

A golfkönyök az esetek többségében jól reagál a konzervatív terápiára, a súlyosabb fájdalmakkal járó, előrehaladottabb állapotokban kerülhet sor műtéti megoldásra.

A konzervatív kezelés célja a fájdalom és a gyulladás csökkentése, emellett az ízület eredeti funkcióinak (optimális terhelhetőség és mozgástartomány) helyreállítása. Ahhoz, hogy a golfkönyök tünetei csökkenjenek, elengedhetetlen a kar pihentetése. A tünetek megjelenése után minél hamarabb elkezdi pihentetni a karját, és minél hamarabb fordul orvoshoz, annál gyorsabb és teljesebb lesz a gyógyulás. A fájdalmakat kiváltó sport- és egyéb tevékenységeket legalább a gyógyulásig javasolt elkerülni. Ha a fájdalmak megszűnnek, akkor is javasolt mértékkel végezni az adott mozdulatokat. Az alkart a gyógyulás idején javasolt sínnel vagy pólyával rögzíteni.

A heves fájdalom és gyulladás enyhítésében sokat segíthet a fájdalmas terület jegelése. Ehhez csavarjon be jeget egy törölközőbe, és tegye maximum 20 percre a könyökére, naponta 3-4 alkalommal. Egyszerűbb a művelet, ha hideg-meleg terápiás párnát használ erre a célra.

Az orvos gyulladás- és fájdalomcsillapító gyógyszereket és krémeket is javasolhat. Emellett szteroid injekció adására is szükség lehet. A gyógytorna és a fizioterápiás kezelések is segíthetnek visszaadni a kar eredeti funkcióit. A gyógytorna segíti a könyök környéki izmok nyújtását, oldja az izmok merevségét és segít megerősíteni azokat.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben lökéshullám terápiával is segítjük a golfkönyök okozta panaszok gyógyulását. Ez egy nagyon hatékony elektroterápiás módszer. A 15 perces lökéshullám kezelések ismétlése már 3-4 hét alatt jelentős és tartós javulást eredményez az esetek 80%-ában! A jó eredmény eléréséhez heti 1 rövid kezelés is elég lehet. A kezelések során az energia hullámok formájában jut be a szervezetbe, így a vérkeringés lokálisan javul, és ez beindítja a gyógyulási folyamatokat. A golfkönyökkel járó fájdalmak pedig gyorsan és tartósan csökkennek.

Golfkönyök esetében legtöbbször elegendő a konzervatív terápia. Ha ez nem hoz eredményt, illetve ha az ín nagymértékben megrövidült és hegesedett, akkor viszont műtétre kerülhet sor. A beavatkozást általában egynapos sebészeti ellátás keretében végzik orvosaink. A műtét során a megrövidült, meszesedett ínrészeket leválasztják a tapadási helyükről, ezzel megszüntethető a feszülés és a fájdalom. A műtét utáni gyógytorna nagymértékben segíti a gyógyulást.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Golfkönyök kezelése lökéshullám terápiával

Megelőzhető a golfkönyök?

A golfkönyök kivédésére nincs 100%-os módszer, de sokat tehetünk a megelőzéséért.

  • Fontos, hogy sportolás előtt mindig melegítse be izmait, és érdemes finom nyújtásokat is végezni. Javasolt egy edző vagy tréner segítségét kérni a sportok technikájának precíz elsajátításához. A hibásan végzett mozdulatok extra terhelést jelentenek, így könnyen kialakulhat az íngyulladás.
  • Ha sportolás közben fájdalmat érez, azonnal hagyja abba a mozgást, és a következő napokban pihentesse sokat a karját. Ha a fájdalom nem múlik, keressen fel mihamarabb egy szakorvost.
  • Ne végezze sokáig a megerőltető mozdulatokat! Például inkább hetente többször végezen kerti munkát rövidebb ideig, mint egyszer fél napon át.

A golfkönyök tünetei kínozzák? Egyéb mozgásszervi panaszai vannak? Már nem megy úgy a mozgás, mint régebben? Kérjen időpontot a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőbe egy szakorvosi vizsgálatra a +36 (1) 44-33-433 telefonszámon!

A szakma legjobb és legelhivatottabb ortopéd szakorvosai dolgoznak nálunk, akik hatékony és személyre szabott megoldást kínálnak a hozzánk forduló pácienseknek.