Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Ínhüvelygyulladás

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Az ínhüvelygyulladás gyakori és kellemetlen panaszokkal járó kézbetegség, amelynek során a csuklóban és a kezekben futó inak begyulladnak. Visszatérő probléma lehet, ezért érdemes minél hamarabb kézsebész szakorvoshoz fordulni a panaszok megjelenésekor.


Az ínhüvelygyulladás tünetei

Az ínhüvelygyulladás legjellemzőbb tünete az ínhüvelyt érintő, hirtelen fellépő fájdalom és duzzanat, ami leggyakrabban a kézen és a csukló területén jelenik meg. A gyulladás következtében az érintett terület forró lehet, esetenként hőemelkedéssel vagy lázzal is járhat, ekkor viszont már fertőzés állhat a háttérben.

A gyulladt tagok húzó érzése általános panasz. A páciensek szerint ez az érzés leginkább arra hasonlít, mint amikor hó roppan a kezünk között vagy a lábunk alatt. Amennyiben hasonló érzést tapasztalunk, nagy a valószínűsége, hogy ínhüvelygyulladásról van szó.

Dr. Szalontay Tibor

Dr. Szalontay Tibor

Kézsebész, plasztikai sebész

Az ínhüvelygyulladás előfordulása

A mai digitális világban egyre gyakoribb az ínhüvelygyulladás előfordulása, ugyanis a monoton mozgásokból adódó túlterhelés okozza az inak gyulladását. Ilyen lehet a mobiltelefonunk folyamatos használata is, de léteznek hajlamosító tényezők is, például a cukorbetegség.

Nem csak a kézben fordulhat elő: ahol az inak közvetlenül a csontokon futnak vagy érintkeznek a csontok kiszögelléseivel, ínhüvely veszi körül őket, ami arra hivatott, hogy védje az inakat a túlzott dörzsölődéstől, súrlódástól. Így a hüvelykujj, a könyök, az alkar, a kéz és a lábfej ízületei egyaránt begyulladhatnak.

Kinél alakulhat ki?

Az ínhüvelygyulladás kellemetlen tünetei kortól és nemtől függetlenül alakulhatnak ki, hiszen a gyakori, ismétlődő mozgás és terhelés idézi elő. Korábban jellemzően a takarítók és fodrászok betegségeként ismerték, hiszen ők végeztek monoton, megterhelő kétkezi munkát, a mai modern korban azonban a mobiltelefon és számítógép használatával megnőtt az ínhüvelygyulladásos esetek száma. Fiatalokat éppúgy érinthet, mint az idősebb korosztályt.

Hol alakul ki az ínhüvelygyulladás?

Az egyszeri, hosszan tartó és monoton tevékenységek, amelyek a kisebb izmokat veszik igénybe, szintén okozhatnak ínhüvelygyulladást.

Csukló
Leggyakrabban a csuklótájékon jelentkezik az ínhüvelygyulladás, ahol sok esetben szabad szemmel is jól látható a duzzanat.

Lábfej
A lábon, mivel rengeteg kis izom és ín található benne, sokféle elképzelhető módon jelentkezhet az ínhüvelygyulladás. Ugyanakkor a lábunkat viszonylag sokat használjuk, így a lábujjak táján kialakuló ínhüvelygyulladása viszonylag ritka. Leginkább magassarkút viselő nőknél fordul elő.

Boka és vádli
A lábszáron kialakuló ínhüvelygyulladás oka leginkább a helytelen futástechnika.

Könyök
A köznyelvben a könyök ínhüvelygyulladását nevezik teniszkönyöknek. A könyök környéki gyulladást okozhatja -mint a neve is mutatja, a teniszezés- , de a gyakori intenzív gépelés vagy egérhasználat is. Kialakulásakor az alkarfeszítő izmaink túlterhelődnek, az izmok inai pedig begyulladnak.

Térd
A térd ínhüvelygyulladását nevezzük futótérdnek, mivel leggyakoribb oka a lábak túlterhelése, illetve helytelen használata futás és kerékpározás közben.

Futótérd kialakulásakor a térd hajlítását és feszítését végző izmokat körülölelő inak gyulladnak be. Sajnos, mivel térdeinket nehezen tudjuk teljesen pihentetni, a térd ínhüvelygyulladásának gyógyulása viszonylag lassú.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A túlterhelésből adódó fájdalmat, a kezdődő ínhüvelygyulladást sokan egyszerű izomláznak tudják be. Ilyen érzés esetén mindenképpen várjunk pár napot. Ha néhány nap alatt nem enyhül és múlik el teljesen a fájdalom, valószínűleg ínhüvelygyulladással van dolgunk. Ilyenkor fizikoterápiával gyorsíthatjuk a gyógyulást.

Ínhüvelygyulladás okozta problémák

Az ínhüvelygyulladás okai

Az ínhüvelygyulladás oka a monoton, ismétlődő mozdulat, amely megterheli az ízületeket és inakat. A betegség kialakulhat nemcsak mechanikai irritáció, hanem sérülés során elszenvedett fertőzés következtében is. Viszonylag gyakran megjelenik cukorbetegeknél is, bár ennek oka nem ismert.

Az ínhüvelygyulladás lelki okai

Mint a legtöbb betegség, az ínhüvelygyulladás kialakulására is rásegíthet a lelkiállapot, a lelki túlterheltség és az állandósult stressz. Amennyiben valaki állandóan soknak és nyomasztóan terhesnek érzi a rábízott munkát, túlterheltnek érzi magát, könnyen produkálhat ínhüvelygyulladásra jellemző tüneteket.

Érdemes a fizikai okok mellett, a lelki háttérrel is foglalkozni. A probléma komplex megközelítése elengedhetetlen, a teljes gyógyuláshoz.

Meddig tart az ínhüvelygyulladás?

Az ínhüvelygyulladás sajnos több hétig is eltarthat, eközben pedig az érintett testrészt pihentetni, kímélni kell. A panaszos testrész terhelése akadályozhatja a gyógyulást és a betegség könnyen kiújulhat.

Az ínhüvelygyulladás kezelése

A konzervatív kezelés első lépése az ízület nyugalomba helyezése, rögzítése, ami történhet klasszikusan gipszsínnel vagy a modernebb verzióval, a műanyag rögzítővel.

Utóbbi kényelmesebb mindennapokat biztosít, mivel levehető, így a páciens könnyebben tud tisztálkodni, öltözni. Nagyon fontos az érintett terület pihentetése, hiszen a gyógyulás hosszadalmas és könnyen kiújulhat a betegség.

A lokális, nem szteroid-tartalmú gyulladáscsökkentő kenőcsök és tapaszok alkalmazása is segíthet, melyet kímélő fizikoterápiával érdemes kiegészíteni. Amennyiben a konzervatív kezelések nem hoztak megfelelő eredményt, megoldást jelenthet a műtéti beavatkozás, melynek során a beszűkült ínhüvelyt megnyitják és a felhalmozódott gyulladásos szövetet eltávolítják.

Az ínhüvelygyulladásnak van egy veszélyesebb formája, a gennyes ínhüvelygyulladás. Ennek megállapítása kézsebész szakorvos feladata, de intő jel, ha a tünetek már régóta, több mint 3 hete fennállnak és a duzzanat sem lohad le.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Csukló gyakorlatok az ínhüvelygyulladás elkerülése miatt

Az ínhüvelygyulladás megelőzése

Az ínhüvelygyulladás megelőzhető, amennyiben a páciens kerüli az egyoldalú, monoton mozgásokat és sportokat. A sport előtti bemelegítés is rendkívül fontos.

Emellett számítógépes munka esetén tartsunk gyakran szünetet, mozgassuk gyakorta a kezeket, masszírozzuk át a csuklónkat, illetve beszerezhetünk csuklótámaszt az egérhasználathoz. 

Ínhüvelygyulladás műtét

Az egyirányú krónikus terhelés hatására felszaporodik a belhártya által termelt folyadék, majd az így kialakult feszülés okozza a panaszokat, a szúró, égő fájdalmat és duzzanatot. Mozgatáskor akár hallható, érezhető kattanást figyelhetünk meg. Megfelelő kezelés hiányában az ínhüvelyek külső falának megvastagodása az ín szabad mozgását gátolja, így kialakulhat pattanóujj szindróma is.

Az ínhüvelygyulladás műtéti úton történő kezelése egynapos kézsebészeti beavatkozás útján történik, helyi érzéstelenítéssel.

Ínhüvelygyulladás masszírozása

A gyógyulás későbbi szakaszában megkezdhető az ín fokozatos terhelése, melyben gyógytornász nyújthat segítséget. A gyulladáscsökkentő krémek használatával masszírozzuk át a panaszos területet és gyakori pihentetéssel kezdjük újra használni a gyógyuló testrészt.

Ortopéd szakorvosaink

Dr. Lénárt Anett

Dr. Lénárt Anett

Kézsebész specialista szakorvos, osztályvezető főorvos

Dr. Bejek Zoltán

Dr. Bejek Zoltán PhD

Ortopéd egyetemi docens

Dr. Hábel Tamás

Dr. Hábel Tamás

Traumatológus, kézsebész

Dr. Molnár Szabplcs

Dr. Molnár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus