Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Izomfájdalom

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Sajognak az izmai, és ez már a mozgását is megnehezíti? Fontos tudni, hogy az izomfájdalom nem egy betegség, hanem egy nagyon gyakori tünet, aminek hátterében sokféle elváltozás állhat, az egészen banálistól kezdve a súlyosabb kórképekig. Az erős, elhúzódó izomfájdalom merevséget és mozgáskorlátozottságot is okozhat, így nagyban rontja az életminőséget. Az izomfájdalom kortól és nemtől függetlenül bárkinél jelentkezhet, és érinthet csupán egyetlen izmot, de akár a test valamennyi izma is fájhat egyszerre. Nem mindig egyértelmű, hogy az izmok vagy az ízületek fájnak-e, az orvos feladata annak eldöntése, hogy honnan ered a fájdalom.
Milyen okok húzódnak meg az izomfájdalom mögött? Mitől lehet folyamatos a fájdalomérzet?


Milyen fajtái vannak az izomfájdalomnak?

Az izomfájdalmaknak sokféle típusa van. Csoportosíthatjuk őket például aszerint, hogy a test mely részén jelentkezik a fájdalom. Gyakori például a nyakizmok, a vállak és a hátizmok fájdalma.

Az izomfájdalom érzete szerint megkülönböztetünk tompa, éles, nyilalló, görcsös és zsibbadás formájában jelentkező fájdalmat. Intenzitása szerint az izomfájdalom lehet enyhe, középerős és heves. Továbbá lehet rövid időn át tartó, vagy vissza-visszatérő, illetve állandó, szűnni nem akaró izomfájdalom.

Izomfájdalom a combban

Az izomfájdalom okai

Számtalan kiváltó oka lehet az izomfájdalom megjelenésének. Ismerje meg a leggyakrabban előforduló okokat:

  • A sportolás és fizikai megerőltetés hatására jelentkező izomfájdalom hátterében lehet izomláz, izomgörcs, izomhúzódás és izomszakadás is.
  • Elesés és egyéb baleset is okozhatja az izmok sérülését, és így fájdalmát.
  • Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet az izomfájdalom.
  • A rossz testtartás és az ülőmunka megbontja az izmok egyensúlyának harmóniáját. Egyes izmok megrövidülhetnek, illetve túlterhelődhetnek emiatt, ami izomfájdalmat okozhat.
  • Az izomfájdalom hátterében gyulladás is állhat, amelyet autoimmun betegség, keringési problém és fertőzés is okozhat.
  • A lelki megterhelés, így a folyamatos stessz is kiválhat izomfájdalmat.
  • A nem megfelelő hidratáltság, vagyis a dehitratációs, izomgörcsöket és fájdalmat eredményezhet.
  • A D-vitamin hiánya hozzájárulhat az izmok gyengeségéhez és fájdalmához.

Az izomfájdalom tünetei

Amikor orvoshoz fordul panaszával, az izomfájdalom tüneteinek részletezése fontos információt hordoz a vizsgálatot végző orvos számára, így érdemes előre felkészülni. Az alábbi kérdések segítenek benne, hogy átgondolja, pontosan hogyan is lehet szavakkal leírni izomfájdalma tüneteit:

  • A test melyik részén vagy részein jelentkezik a fájdalom? Egyetlen helyen érzi, vagy több testtájat is érint a panasz?
  • Folyamatos-e a fájdalom, vagy csak időszakonként jelentkezik? Mennyi idő után csillapodik (ha csillapodik)? Változik-e az intenzitása? Melyik napszakban a legerősebb?
  • Van-e más tünet is a fájdalom mellett? Például duzzanat, bőrpír, véraláfutás, vérömleny? Melegebb-e az érintett terület?
  • Milyen jellegű az izomfájdalom? Tompa, éles, nyilalló, vagy égő érzéssel jár? Esetleg zsibbadásként jelentkezik?
  • Nehezíti-e az izomfájdalom a mozgást? Ha igen, hogyan és milyen mértékben? Akadályozza-e például a járást vagy a kar felemelését?
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Izomfájdalom esetén a gyógytornász mindig állapotfelméréssel kezd

Hogyan diagnosztizálják az izomfájdalmat?

Mikor és milyen szakorvoshoz kell fordulni az izomfájdalommal? Ha a fájdalom nem erős, és először jelentkezik, akkor pihentesse az érintett végtagot vagy testrészt egy-két napig. Használhat valamilyen gyulladáscsökkentő kenőcsöt vagy pedig tapaszokat is. Ha ez alatt az egy-két nap alatt elmúlik a fájdalom, és nem jelentkezik újra, akkor nagy teendő nincsen vele, jó eséllyel csak megerőltethettük az izmot.

Ha viszont az izomfájdalom nem múlik el vagy visszatér, akkor javasolt reumatológus vagy ortopéd szakorvoshoz fordulni. Gyakori kérdés, hogy mi a különbség a reumatológia és az ortopédiai között. Ezt úgy lehet egyszerűen megfogalmazni, hogy a mozgásszervi betegségek belgyógyásza a reumatológus, míg a mozgásszervi betegségek sebésze az ortopéd orvos. Tehát a reumatológusok inkább a belgyógyászati okokat keresik a háttérben, mint például az autoimmun betegségeket. Ha Önnek nem egyértelmű, hogy panaszával reumatológust vagy ortopédust keressen-e fel, hívjon minket bizalommal, és segítünk eldönteni, melyik kollégáink segíthetnek az Ön esetében!

A szakorvosi vizsgálat a kórelőzmény felvételével kezdődik. Itt az orvos kikérdezi Önt a tüneteiről, hogy mikor, milyen körülmények között jelentkezett először a panasz, állandóan fennáll-e, milyen helyzetben, napszakban erősödik az izomfájdalom, és mi javít rajta. A korábbi betegségek, orvosi beavatkozások, esetleges gyógyszerallergia is szóba kerül. Az orvos ezután megtekinti a fájdalmas területet, mozgatással, tapintással ellenőrzi az esetleges elváltozást. A lágyrészek képalkotó vizsgálatát is elrendelheti (ultrahanggal vagy MR-vizsgálat). A diagnózis felállítása után személyre szabott kezelést javasol a szakorvos.

Hogyan kezelhető az izomfájdalom?

Az izomfájdalom megszüntetésében alapvető fontosságú a háttérben meghúzódó ok kezelése, amivel sokszor a fájdalom is megszűnik vagy enyhül. A gyógykezelés pedig mindig az adott betegségnek megfelelő, ez lehet például gyógyszeres terápia, de esetenként műtétre is sor kerülhet.

Magának a tünetnek, tehát az izomfájdalomnak a csillapításában sokat segítenek a fájdalomcsillapító krémek és gyógyszerek, a gyógytorna, a gyógymasszázs, a meleg borogatás és a pihentetés. A szakorvos személyre szabottan javasol kezelési tervet, figyelembe véve a páciens állapotát, adottságait, életmódját és az izomfájdalom hátterében meghúzódó elváltozást. Súlyos izomfájdalom esetén fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású injekció adását is felveti az orvos.

Fontos kiemelni a gyógytorna szerepét a tartós fájdalommentesség elérésében. Ha a fájdalomcsillapítók hatására a fájdalom enyhül, javasolt gyógytornász segítségét igénybe venni. A gyógytorna részeként végzett nyújtásokkal az izomgörcsök hatékonyan oldhatók. Ha az erős fájdalom miatt egy ideig nem mozgatja az izmait, azok gyorsan elgyengülhetnek, letapadhatnak. Erősítő hatású tornagyakorlatokkal hatékonyan visszaállítható az izmok ereje. Az ízületi mozgástartomány javítását szolgáló gyakorlatok is segítenek könnyebbé és fájdalommentessé tenni a mozgást.

A gyógytornász egy állapotfelmérés után személyre szabott tornagyakorlatokat tanít Önnek, amit napi szinten javasolt végeznie. A gyógytornász az újabb találkozások alkalmával a fejlődés üteméhez igazítja a terápiát, és újabb tornagyakorlatokat tanít. Érdemes kitartani, mert néhány hét, illetve egy-két hónap alatt nagyon szép eredményt lehet elérni a gyógytornával.

Izomfájdalom csökkentése megfelelő gyógytornával

Hogyan előzhető meg az izomfájdalom?

A súlyos izomfájdalmak megelőzésében a legfontosabb a korai diagnózis. Érdemes mielőbb megtudni, hogy mi is a kiváltó ok, mert ha tudjuk, akkor tudunk érdemben tenni ellene.

Általánosságban pedig elmondható, hogy a rendszeres, az állapotunknak megfelelő típusú és mennyiségű mozgásforma az, ami segíthet az izomfájdalom és az egyéb mozgásszervi panaszok megelőzésében. Fontos, hogy ha valakinek már vannak kialakult fájdalmai, akkor nehogy elkezdje magától mozgatni az adott testrészt. Forduljon előbb szakemberhez, ugyanis nagyon fontos, hogy az adott elváltozásnak megfelelő legyen a torna.

Ha már van bizonyos mértékű izomfájdalom, és annak súlyosbodását szeretnénk megelőzni, akkor számolni kell vele, hogy a torna megkezdésekor először lehet, hogy a fájdalom fokozódik, és csak utána fog csökkenni. Amikor az izmok letapadnak, merevek lesznek, és elkezdjük mobilizálni őket, az fájdalommal járhat kezdetben. Javasolt gyógytornász segítségével végigmenni ezen az időszakon.

Ha nincs semmilyen tünetünk, csupán szeretnénk megelőzni az izomfájdalmak kialakulását, akkor az alábbiakra javasolt ügyelni:

  • Érdemes heti legalább 3-4 alkalommal minimum 30 perc, a fizikális és erőnléti állapotnak megfelelő mozgást végezni. Kerüljük a túlerőltetést!
  • Fontos, hogy a mozgás változatos legyen, ami egyenletes terhelést biztosít, hogy elkerüljük egyes izomcsoportok túlerőltetését. Az úszás például nagyon harmonikusan mozgatja át az egész testet.
  • Ülőmunka esetében figyeljünk oda a helyes testtartásra.
  • Sportolás előtt végezzünk 5-10 percben bemelegítést, a mozgást pedig mindig nyújtással, relaxációval zárjuk le.
  • Ha erős izomlázunk van, ne edzzünk rá, hanem hagyjunk időt a regenerálódásra és pihenésre.

Folytonos izomfájdalom – Miért nem szűnik meg a fájó érzés?

Az állandó izomfájdalom hátterében (ha nincs más egyértelmű kiváltó ok) meghúzódhat az úgynevezett fibromyalgia nevű betegség is, ami a központi idegrendszer zavara, illetve túlreagálása. Az ebben a betegségben szenvedőknél agy egy enyhe fájdalmat is sokkal erősebbnek érez, ezzel nagyban romlik a páciens életminősége. Az izmok ugyanazon állapota másoknál semmilyen fájdalmat nem okozna, de a fibromyalgiával küzdőknél állandó, akár súlyos izomfájdalmat vált ki. Az izomfájdalomhoz állandó fáradtságérzet is társulhat. Bizonyos betegségek vagy stressz is állhat a fibromyalgia hátterében. Gyógyszerekkel többnyire jól kezelhető ilyenkor az izomfájdalom, és a rendszeresen végzett relaxáció is sokat segíthet.

Szakorvosaink

Dr. Sterba Gréta

Dr. Sterba Gréta

Reumatológus szakorvos

Dr. Bán Katalin

Dr. Bán Katalin

Reumatológus szakorvos

Dr. Moravcsik Bence

Dr. Moravcsik Bence

Ortopéd-traumatológus

Dr. Molnár Szabplcs

Dr. Molnár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus


Izomfájdalommal vagy egyéb mozgásszervi panasszal küzd? Szeretne újra fájdalommentesen mozogni? Kérjen időpontot a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőbe, ahol nagy tudású, tapasztalt orvosaink személyre szabott megoldásokkal, kellemes környezetben segítik a páciensek gyógyulását – Budapest több helyszínén!

Kérjen időpontot most az alábbi telefonszámon: +36 1 44 33 433