Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Logopédia Budapesten

Felnőtt logopédiai foglalkozások

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Mivel foglalkozik a logopédia?

A logopédia szó eredeti jelentése beszédnevelés, azonban napjainkra kiterjedt gyógypedagógiai tudományággá fejlődött, amely a beszédzavarok felismerésével és korrekciójával foglalkozik. Fő területei a beszédzavarok kutatása, megelőzése, diagnosztikája, és korrekciója.

A logopédus szakember célja a beszéd- és az íráskészség zavaraival küzdő páciensek segítése és gyógyítása. Ilyen jellegű problémák felmerülhetnek akár gyermekkorban, akár felnőttkorban is, számos okból. A komplex logopédiai terápia része egy alapos állapotfelmérés, ami alapján teljesen egyéni és személyre szabott terápia valósul meg. A logopédus feladata a rendellenességek felismerése és szűrése, a kiváltó okok vizsgálata, a probléma korrigálása, a tanácsadás, a gondozás és az utógondozás is.


Pollák Ildikó

Pollák Ildikó

Neuropszichológus

Logopédia felnőtteknek

Felnőtt korban általában két esetben jön szóba a logopédia szükségessége. Sokan élnek olyan beszédhibával vagy artikulációs eltéréssel, ami alapvetően nem befolyásolja az életminőséget, így korábban nem is fektettek energiát a korrigálásába. Azonban előfordul, hogy valamilyen élethelyzet mégis előtérbe hozza ezt a hiányosságot. Ilyenkor a logopédus szakember segít korrigálni a fennálló hibákat.

Más esetben komolyabb probléma miatt van szükség logopédus szakember segítségére. Felnőtt korban a beszédkészség sérülhet valamilyen trauma, sérülés, vagy szervi megbetegedés következményeként. Ilyen lehet az agyvérzés (stroke), egy súlyos agyműtét vagy agysérülés, daganatos megbetegedés, vagy akár gége probléma is. Ezekben az esetekben komplex terápiára van szükség a beszédkészség helyreállításához. A logopédia szakterülete kulcsfontosságú a gyógyuláshoz vezető terápiában.

A felnőtt logopédiai foglalkozások 60 perces időtartamúak.

Igazságügyi logopédiai szakvélemény

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő logopédus specialistája, Mikonya Hajnalka rendelkezik igazságügyi logopédiai szakértői kinevezéssel. Ezáltal hivatalos szakértői véleményt állíthatnak ki bírósági eljárásokhoz, valamint gyámság alá helyezési ügyekben. Stroke vagy egyéb agysérülés után sajnos gyakran károsodik az agy olyan területe, ami beszédértésért felelős. Esetenként – a páciens saját érdekében – felmerül az igazságügyi logopédiai szakvélemény szükségessége, annak érdekében, hogy a páciens érzékelési és megértési képességei hivatalosan tisztázásra kerüljenek. Ilyen esetben is forduljon bizalommal a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő logopédusaihoz!

Logopédia rendelés - gyakorlat

Stroke utáni rehabilitáció

Az agyi érkatasztrófa, más néven stroke, óriási károkat képes okozni az agyban, melyek nagy hatással vannak a páciens és a családja, közvetlen környezete életére is. Minden esetben személyre szabott és komplex rehabilitációra van szükség ahhoz, hogy a páciens újra talpra állhasson és képes legyen boldogulni a további életében. Ebben több szakember együttes segítségére is szükség lehet – szakorvos, gyógytornász, logopédus, neuropszichológus és ergoterapeuta is részt vesz a gyógyulás folyamatában. Magánrendelőnkben kiváló stroke-specialista neurológus szakorvosokkal, tapasztalt gyógytornászokkal, neuropszichológussal és ergoterapeutával dolgozunk együtt, hogy a hozzánk forduló, agyvérzésen átesett pácienseken segíthessünk.

Gyakran előfordul sajnos, hogy a stroke-on átesett páciens elveszíti beszédkészségét, íráskészségét, vagy ezek a készségek érthetetlenné válnak. Ez komoly lelki traumát jelent a páciens számára, és a mindennapokra ható nehézséget okozhat a családja, környezete számára is. A logopédia segít ennek a problémának a megoldásában azzal, hogy szakszerű és gondos terápiával fejleszti, “újra tanítja” az agyat az elvesztett vagy károsodott funkcióira.

Afázia

Az afázia magyarul nyelvi zavarnak írható le, ami valamilyen agyi sérülés következtében jön létre (pl. stroke, baleseti sérülés, tumor, agyhártyagyulladás). Ilyen esetben a kialakult rendellenesség nem csak a beszédet és a beszédértést érintheti, hanem az olvasási- és íráskészséget is. A különböző területek eltérő mértékben sérülhetnek, az agysérülés területének és mértékének függvényében.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A logopédia az afázia 5 típusát különbözteti meg:

  1. Totális afázia – a legsúlyosabb nyelvi zavar, a spontán beszéd teljes képtelenségével járhat, a páciens legfeljebb egy-két szót képes kimondani, olvasni, megérteni.
  2. Kevert afázia – a spontán beszéd súlyosan sérült, de néhány szót, mondatkezdeményt, esetleg rövidebb mondatokat képes a páciens kimondani, és elolvasni. A beszéde általában kevésbé, vagy mérsékelten érthető, sok torzítással.
  3. Motoros afázia – a spontán beszéd sérült, de a beszéd tartalma viszonylag jól érthető. Összetett mondatokra segítséggel képes, azonban sok torzítás és szótévesztés jelentkezik. A beszédértés általában kevésbé sérült, az olvasási és írási készség azonban problémás.
  4. Szenzoros afázia – bőbeszédűség, azonban a beszéd tartalma egyáltalán nem, vagy alig érthető. A beszédértés, az írás és olvasási készség eltérő mértékben károsodhatott.
  5. Amnesztikus afázia – a szótalálás kifejezetten sérült, a beszédértés, olvasás és íráskészség csak enyhén sérült.

Afázia esetén az eredeti beszédkészség visszaállítása sajnos nagyon ritka, azonban megfelelő logopédiai terápiával lényegesen javítható.

Logopédia - Dizartria

Stroke utáni rehabilitáció

A dizartria olyan beszédzavar, ami a központi vagy a perifériás idegrendszer sérülése következtében jön létre, és a beszéd területeit érinti. Gondot okozhat az artikulációban, a hangképzésben, a légzési folyamatban, a beszéd sebességében és egyenletességében. Hatására a beszéd nehezen érthetővé válik, azonban a többi nyelvi készség (beszédértés, olvasás, íráskészség) nem sérül. A problémát a beszéd motoros kivitelezésének nehezítettsége okozza. Sérüléstől függően több esetben az afázia kísérő tünete lehet.

A dizartria kivizsgálása során komplex hang- és beszédmotorium vizsgálat történik, ami alapján elhatárolható más, hasonló tüneteket okozó kórképektől. A dizartria logopédiai kezelése tünet-specifikusan és személyre szabottan történik, célja a lehető legtermészetesebb beszéd kialakítása.

Van segítség!

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő logopédia szakrendelésén nagy szakmai tapasztalattal rendelkező, kiemelkedő szaktudású logopédusaink két rendelési helyszínen is elérhetőek!
Időpontfoglalás: +36-1-44-33-433