Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Immunológia magánrendelés

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Az immunológia a szervezet védekező rendszerét, az immunrendszert vizsgáló és gyógyító orvosi tudományág. Az immunrendszer megfelelő működése alapvető fontosságú az egészséges mindennapokban. Rendellenes működése azonban nagy károkat okozhat az egész szervezetben. Az immunológus szakorvos feladata az immun-eredetű betegségek feltárása, diagnosztizálása és kezelése. Sok esetben más orvostudományi szakágakkal együttműködve, például reumatológussal, endokrinológussal, belgyógyásszal, neurológussal közösen szükséges a páciens gondozása.


Dr. Fülöp Angéla

Dr. Fülöp Angéla

Immunológus szakorvos, reumatológus szakorvos

Hogyan működik az immunrendszer?

Az immunrendszer az emberi szervezet védekező mechanizmusa, egy nagyon összetett rendszer, melynek fő feladata az idegen kórokozókkal szembeni védelem. Ilyenek például a bakteriális, vagy vírusos fertőzések. Az immunrendszer sejtjei a fertőző, idegen sejteket felismerik és ellenanyagot, úgynevezett antitesteket kezdenek termelni ellene. Ezt nevezzük immunválasznak.

Az immunrendszer működése egy nagyon komplex és összetett rendszer. Működési zavara esetén úgynevezett autoimmun betegségek léphetnek fel, melyek komoly negatív hatással vannak a teljes emberi szervezetre, valamint a mindennapi tevékenységekre is.

Fertilitási immunológia

Ismétlődő vetélés, vagy terméketlenség esetén felmerül, hogy autoimmun reakció állhat a háttérben. Ennek kivizsgálása és megoldása a fertilitási, más néven a meddőségi immunológia tárgykörébe tartozik. Amennyiben nincs semmilyen szervi vagy hormonális oka a teherbeesésnek, azonban az mégsem történik meg, vagy megtörténik de spontán vetéléssel végződik több alkalommal is, úgy érdemes fertilitási immunológushoz fordulni.

Immunológiai betegségek előfordulása

Az immunológiai rendellenességek, kórképek kialakulásának pontos oka nem ismert a mai orvostudomány számára, azonban ismert kockázati tényezőt jelent a genetikai hajlam és a környezeti tényezők. Az autoimmun betegségek leggyakrabban fiatal korban jelentkeznek, akár már gyerekkorban, ritkább esetben időskorra is jelentkezhet. Statisztikák szerint a nők körében magasabb az előfordulási aránya, mint a férfiaknál.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Páciensünk véleménye

"Első alkalommal voltam Önöknél. Telefonos időpont foglalás nagyon kényelmes volt, és a hölgy a számomra legmegfelelőbb orvost ajánlotta az alapján amit elmondtam a problémámról. Teljesen felkészült volt, mivel a konzultáció során is azt tapasztaltam, hogy a számomra legprofibb orvoshoz irányítottak, aki komplexen látja a problémámat, panaszaimat. Nagyon tetszett az SMS értesítés az időpont foglalásról, amit azonnal megkaptam. Így vissza tudtam keresni, amint naptár elé kerültem. Ilyet még máshol nem láttam, és nekem ez nagyon pozitív volt. A doktornőt nagyon felkészültnek, és kedvesnek éreztem, aki figyel rám, és nem csak ki akar tenni, hanem valóban segíteni akar. A teljes személyzet nagyon kedves volt. Nem kellett várnom semmit, és siettetve sem éreztem magam. Maximálisan meg vagyok elégedve!"

B. Lilla

Immunológia

Milyen panaszokkal érdemes immunológus szakorvoshoz fordulni?

  • Krónikus fáradtság, levertség.
  • Tartós ízületi fájdalom vagy gyulladás.
  • Tartós hőemelkedés, vagy láz.
  • Fokozott, természetellenes hajhullás.
  • Nyirokcsomó megnagyobbodás.
  • Szem- és szájszárazság.
  • Gyakori hurutos megbetegedések.
  • Izomfájdalmak.
  • Ismétlődő vetélés vagy terméketlenség a szervi okok kizárása mellett.

Melyek a leggyakoribb autoimmun betegségek?

Autoimmun betegség az immunrendszer kóros működése miatt kialakuló probléma. Ilyenkor az immunrendszer nem ismeri fel a szervezet saját, egészséges sejtjeit, ezeket is káros idegennek érzékeli, megtámadja. A saját sejtek ellen termelt antitestek roncsolják az egészséges sejteket és komoly megbetegedést okoznak.

Az autoimmun betegségeket két csoportra oszthatjuk:

  • Szervspecifikus autoimmun kórképekre, amikor egy adott szerv vagy sejtszövet-típus érintett.
  • Szisztémás autoimmun kórképekre, mely esetben több különböző szerv, vagy szervrendszer is érintett. Ilyen betegségek a nem differenciált autoimmun collagenosis, szisztémás lupus erythematosus, az antifoszfolipid szindróma, a szisztémás sclerosis,a Sjögren-szindróma, a gyulladásos izombetegségek, a kevert kötőszöveti betegség, és a szisztémás vasculitisek.

Mi történik az immunológiai vizsgálat során?

Az immunológiai kivizsgálás első lépése a páciens alapos kikérdezése, az anamnézis, azaz kórisme felállítása. A tapasztalt panaszok leírása alapvető fontosságú a vizsgálati irány meghatározásában. Amennyiben a páciens rendelkezik a panaszaival kapcsolatos korábbi vizsgálati eredményekkel, laborlelettel, ezek alapos áttekintése és átbeszélése történik. Ezután fizikális vizsgálat következik a leírt tünetek alapján. A konzultáció és a vizsgálat után az immunológus szakorvos további vizsgálatokat javasolhat a pontos diagnózis felállítása érdekében. Ezek lehetnek további specifikus laborvizsgálatok, képalkotó radiológiai vizsgálatok, illetve gyakran további szakorvosi vizsgálatok (pl. pulmonológiai, kardiológiai kivizsgálás).

A vizsgálati leletek elkészültével az immunológus szakorvos felállítja a diagnózist és a személyre szabott kezelési tervet. Az immunológiai megbetegedések kezelése komplex, és gyakran élethosszig tartó. Folyamatos kontrollt és gondozást igényel. A legtöbb esetben a megfelelő terápia beállításával a korábbi életminőség visszaállítható és a panaszok megszüntethetőek.

Reumatológiai magánrendelés – gyógyulás sorban állás és beutaló nélkül