Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Vállficam

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


  1. A vállízület az emberi test egyik legösszetettebb ízülete. A felkarcsont feje és a lapocka közötti összeköttetés alkotja az ízületet, amelynek a legkiterjedtebb a mozgástartománya. Az egész ízületet az ízületi tok veszi körül, és egy széles porcszövet (labrum glenoidale) helyezkedik el a lapocka felszínén, hogy növelje az ízületi árok felszínét. Az imént említettek mellett a stabilitásban fontos szerepet játszik az ízület összetett szalagrendszere és az aktív stabilizáló izmok jelenléte, a rotátorköpeny is.
    A váll instabilitásának egyik legfőbb oka a laza és túlnyúlt szalagok, amelyek nem stabilizálják a csonkokat megfelelően, és ezek részleges vállficamhoz (szubluxációhoz) vagy az ízület teljes ficamához vezethetnek.

Vállficam kialakulása

A vállficam kialakulásának alapvetően 2 jól meghatározható oka van:

  1. Leggyakrabban valamilyen trauma vezet vállficamhoz. Ez a trauma valamilyen külső behatás következménye. Általában egy esés, egyéb baleset, vagy sportsérülés okán jelentkezik.
    Ilyen például, ha valakinek kicsavarják a vállát, vagy a kinyújtott karjára, esetleg a könyökére esik, és a válla közvetetten ütődik meg. Ennek során az ízületi tok, a labrum (ízületi vápát kiegészítő porcgyűrű) és a szalagok erősen megnyúlnak vagy sérülnek.Ezen esemény eredményeképpen a váll elveszíti a stabilitást biztosító elemeinek funkcióit, egyszerűbben fogalmazva kificamodik.
  2. A másik eset az, amikor a vállficam mögött a vállízület alkati instabilitása bújik meg, illetve egy traumás ficam hozzájárul a későbbi instabilitás kialakulásához. Az alkati lazaság az esetek túlnyomó részében veleszületett rendellenesség. Ennél a típusnál a váll különösebb trauma nélkül, akár egy rossz mozdulat eredményeképpen is bármely irányban teljesen vagy részlegesen ki tud ugrani a helyéről.
Vállficam, vállfájdalom helyei

A vállficam okai lehetnek

  • Trauma (szalag, labrum szakadás, ízületi fej kompressziós törése)
  • Az ízületi felszín fejlődési rendellenessége, fejletlensége
  • Általános ízületi lazaság
  • Az izomműködés zavara

A vállficamot iránya szerint is lehet osztályozni

  • Elülső-alsó
    Ez a leggyakoribb a vállficamok közül, főleg fiatalabb korosztályban és aktív sportolóknál jellemző a kialakulása
  • Hátsó
    A hátsó vállficam az esetek kb. 5%-ra jellemző
  • Többirányú
    A vállízület több irányban is kórosan mozgékony, ami gyakran genetikai hajlam, kötőszöveti gyengeség vagy korábbi sérülések miatt alakul ki

A vállficam tünetei

A vállficam tüneteit elég könnyű felismerni. A vállficam elszenvedője egyértelműen érzi, hogy az adott végtag nincs a helyén, ennek megfelelően erős fájdalmat él át és megfelelően mozgatni sem tudja az adott végtagot. A diszlokáció, vagyis a kiugrott váll jelei szemmel is jól láthatók. A vállficam tünetei elsősorban az alábbiak lehetnek:

  • Az intenzív és nagyon éles fájdalom
  • Instabilitás, bizonytalanság érzet a kar mozgatási szándéka során
  • A sérült váll deformációja az elmozdulás irányától és fokától függően
  • Ízületi duzzanat
  • Jellegzetes testtartás – a felső végtag elmozdulása kényszertartást eredményezhet a páciensnél, többnyire nem tud teljesen kiegyenesedni

Egyes esetekben a váll annyira instabillá válik, hogy sokszor elhagyja a vápát az aktiválástól függetlenül. Ismétlődő elmozdulások gyakran előfordulnak, ha a sérülést nem kezelik megfelelően.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Kiugrott váll visszarakása

A vállficam kezelése konzervatív (nem sebészeti) vagy műtéti úton lehetséges. A kezelés jellege az elmozdulás mértékétől és súlyosságától, valamint a váll egyéb lehetséges sérüléseitől függ.

Fontos, hogy a kiugrott vállat ne próbáljuk meg otthon visszatenni a helyére. Mindenképpen orvosi ellátásra van szükség a probléma helyes kezelésére.

Vállficam kezelése

Az első és legfontosabb, hogy miután az orvos megnézte a végtagot, röntgenvizsgálat készül. A röntgen vizsgálat alapján megállapítható, hogy történt-e komplex sérülés, például csonttörés.

  • Ha nem szakadt vagy tört el semmi, akkor a kiugrott váll manuális repozíciója következik. Tehát az orvos visszarántja a végtagot a helyére. Ehhez nagyon fontos, hogy a páciens el tudja lazítani magát, az izmait.Ha ez nem sikerül, akkor altatásban helyezik vissza a felkarcsontot a vápába.
  • Ha a ficam traumás és súlyos volt, csonttöréssel esetleg rotátorköpeny szakadással járt, akkor műtéti beavatkozás szükséges. A vállficam műtéti helyreállítása általában artroszkóposan történik. Azonban vannak olyan esetek, amikor nyílt műtét indokolt. Erre főleg súlyos csonttöréssel járó esetekben van szükség.

A vállficam műtétről bővebben:
https://talptabor.hu/muteti-kezeles/vallficam-mutet/

Vállficam esetén röntgen készülhet a vállról

Váll röntgen szerepe

Vállficam esetében a röntgenvizsgálat nyújt elsődleges segítséget az orvos számára. A röntgen felvételek alapján a kezelőorvos el tudja dönteni, hogy milyen módszerrel kell a kiugrott vállat visszatenni a helyére.

Miután manuálisan vagy műtéti úton megtörtént a repozíció újabb röntgen felvétel készül, amely több célt is szolgál:

  • Ellenőrzés
    Az ismételt röntgen elsősorban azért szükséges, hogy az orvos meggyőződjön róla, hogy a vállízület megfelelően került-e helyreállításra.
  • Sérülések kizárása
    A vállficam a már említett sérüléssekkel (csonttörés, repedés, vagy a vállízület körüli egyéb sérülések) járhat. Ezen sérülések lehetnek olyan aprók vagy rejtettek, amik az első röntgen vizsgálaton nem voltak láthatóak. Miután a vállat helyreállították, ezek az eltérések könnyebben észlelhetők.
  • Komplikációk elkerülése
    Ha a repozíció nem megfelelő, az további sérüléseket okozhat vagy fokozhatja az ízületi instabilitást, ami későbbi problémákhoz vezethet. Az ismételt röntgen segít az ilyen potenciális problémák időben történő felismerésében.

Vállficam gyógyulási ideje

A vállficam gyógyulási ideje, a sérülés utáni rehabilitáció és a normál aktivitáshoz való visszatérés – a vállficam mértékétől és súlyosságától függően – 4-6 hónapig tart. A kiugrott váll rehabilitációjában kiemelt szerepet játszik a gyógytorna, a sérülés típusától és a gyógymódtól függetlenül.

Az alkati lazaságból adódó ficamoknál a legjobb és a leghatásosabb gyógymód hosszú távon a váll izmainak megerősítése és folyamatos karbantartása. Vállízületi lazaság esetén ez a legjobb eszköz az újabb ficamok elkerülésére.

Vállpanaszok esetén forduljon Dr. Major Bálint vállsebészhez, aki több évtizedes tapasztalattal segíti a gyógyulni vágyókat!

Vállficam esetén sérülhet a rotátorköpeny is.
A rotátorköpeny-szindrómáról Dr. Major Bálint beszélt az Életmódi c. magazinban.

Vállspecialista szakorvosaink

Dr. Major Bálint

Dr. Major Bálint

Vállspecialista, Ortopéd-traumatológus főorvos

Dr. Tomapi Ferenc

Dr. Tompai Ferenc

Ortopéd és baleseti sebész